Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 11 lutego 2012

Słodko gorzkoAutor: różni
Tytuł: Słodko gorzko
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Antologia opowiadań
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2012


Słodko gorzko jest antologią opowiadań o miłości. Trzynastu polskich pisarzy: Zuzanna Lenska, Joanna Łukowska, Kornelia Romanowska, Dorota Pasek, Anna Pasikowska, Anna Rybkowska, Katarzyna Woźniak, Magdalena Zimniak, Grzegorz Krzyżewski, Piotr Mrok, Andrzej Paczkowski, Jan Siwmir oraz Maciej Ślużyński podjęli wyzwanie stworzenia niebanalnego projektu na walentynki. Niebanalnego, gdyż miłość, która towarzyszy niemal każdemu człowiekowi, od lat była jest i pewnie będzie opisywana w literaturze. Z tematy naprawdę trudno wycisnąć coś nowego, co zachwyciłoby czytelnika.

Antologia Słodko gorzko wyróżnia się przede wszystkim niebanalnym pomysłem na połączenie opowiadań. Takim spoiwem są krótkie, nasycone niewymuszonym humorem opowieści z życia redakcji autorstwa Jana Siwmira. Do redakcji „Szeptów Kobiet” wkracza Naczelny, informując współpracowników, że do walentynkowego wydania magazynu będzie dołączony tomik z opowiadaniami o miłości. Zadaniem zespołu jest przeczytać przyniesione teksty, napisać kilka samodzielnie, ewentualnie odświeżyć już istniejące. Mniej lub bardziej rzetelni redaktorzy zapoznają się z treścią opowiadań, niby przypadkiem przedstawiając ją czytelnikowi. Przy okazji dowiadujemy się, jakie relacje panują w zespole, kto kogo lubi, a nawet zostajemy wplątani w miłosną intrygę. Wątek o życiu redakcji zostaje przerwany w najciekawszym momencie, urwany, jakby historia miała się toczyć dalej. Jak? Normalnie, tak jak w życiu.

Spośród opowiadań moją uwagę przykuły trzy. Rocznica Magdaleny Zimniak – niezwykle poruszająca opowieść o nieszczęśliwej miłości, która kładzie cień na całym życiu bohatera. Dopiero wyjaśnienie spraw z przeszłości, zrzucenia z siebie odpowiedzialności za śmierć kochanej kiedyś dziewczyny oraz uzyskanie przebaczenia uwalnia go od niepokoju i wyrzutów sumienia, pozwala wyznać miłość żonie. Niezwykłą świeżością oraz ciepłem, płynącym z uczucia zachwyca Historia pewnego poczęcia Kornelii Romanowskiej. Tutaj nawet trudne sytuacje i wielkie problemy są rozwiązywane z uśmiechem, a prawdziwość miłości, łączącej bohaterów widać niemal w każdym słowie. Na długo zapamiętam również tekst Piotra Mroka Do samego piekła. Bohaterowie zapraszają czytelnika do stolika w podrzędnym barze. Właśnie tam, pośród odoru alkoholu, przy wtórze pijackich pomruków mężczyzna opowiada historię swojej wielkiej miłości. Miłości odwzajemnionej, która na skutek licznych kłamstw oraz zawiści nie miała możliwości zakwitnąć.

Opowiadania, wchodzące w skład Słodko gorzko, pokazują różne oblicza miłości. Pojawia się motyw uczucia ze zbrodnią w tle, szaleństwa, homoseksualizmu, randek internetowych, a nawet miłości osadzonej w nurcie fantasy. Dzięki tekstom Anny Pasikowskiej nie zabrakło również opowieści o prawdziwym, silnym uczuciu ze szczęśliwym, niosącym nadzieję finałem. Myślę więc, że każdy czytelnik odnajdzie w antologii coś, co przypadnie mu do gustu.

5 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie :D Kupuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. E-book jest prezentem walentynkowym dla czytelników. Miłej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam właśnie ten zbór opowiadań i moim zdaniem jest naprawdę świetny, jeden z lepszych jakie miałam dotychczas czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę mocy czytelniczych wrażeń.

   Usuń
 4. Przymierzam się do przeczytania i recenzji :-)

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)