Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

niedziela, 26 lutego 2012

Czekając na spełnienie marzeń


Autor: Maria Ulatowska
Tytuł: Domek nad morzem
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Rok wydania 2011Domek nad morzem jest trzecią, po Sosnowym dziedzictwie i Pensjonacie Sosnówka, powieścią Marii Ulatowskiej. Proza autorki również nabrała rozmachu, dojrzała, stała się swobodniejsza, a co za tym idzie, lepsza w odbiorze. Akcja książki rozgrywa się w Warszawie, Bydgoszczy oraz na Pomorzu. Dało to autorce możliwość zarażenia czytelnika miłością do miejsc, które przecież świetnie poznała, skoro pisze o nich z pasją i zaangażowaniem. Fabuła świetnie miesza się tu z faktem geograficznym oraz historycznym, co nadaje książce walor autentyczności.

Ewa, bohaterka Domku nad morzem, już w dzieciństwie została doświadczona przez los. Jako dziewięcioletnia dziewczynka straciła matkę, później przyszło jej się zmierzyć z koniecznością zaakceptowania innej kobiety u boku ojca, ze śmiercią dziadków, alkoholizmem macochy, aby ostatecznie opuścić Warszawę i przeprowadzić się do Bydgoszczy. Po latach dziewczyna wraca do rodzinnego miasta, ale zdawać by się mogło, że tylko po to, aby pochować ojca i odkryć miłość do chłopaka, którego nazywała bratem. W istocie Maciek był jedynie synem macochy i nie łączyło ich pokrewieństwo, ale, jako mąż najlepszej przyjaciółki jest dla Ewy niedostępny. „Będę silna i dzielna”, takie motto pozwala bohaterce, najpierw dziecku, później nastolatce i dorosłej kobiecie, pokonać przeciwności losu i być szczęśliwą.

Domek nad morzem jest opowieścią o marzeniach, które się spełniają. Może nie tak, jak marzący pragnie i nie od razu, ale zawsze. Na szczęście trzeba poczekać, czasem kilka miesięcy, a czasem lat. Największym pragnieniem Ewy jest właśnie domek nad morzem i córeczka. Zadziwiające, że w tych planach nie ma miejsca dla męża, ale bohaterce udaje się właśnie mieć córkę, bez męża, nawet bez bycia w ciąży. Jak? O tym już trzeba samemu przeczytać.

Wielkim autem Domku nad morzem jest mieszkające w bohaterach dobro. Każda postać jest inna, każda indywidualna i każda pozytywna. Ulatowska postanowiła przekreślić stereotyp, że dobry bohater potrzebuje przeciwieństwa, żeby zyskać sympatię czytelnika. Niepowodzenia nie są tutaj wynikiem spisku, plotek czy złośliwości, ale skutkiem przeciwności losowych. Autorka wystrzega się jednoznacznego określania osób. Nawet matka alkoholiczka nie została pokazana jako ta na wskroś zła. Wszechobecna w tekście życzliwość zdaje się być wręcz nienaturalna, ale przecież nie niemożliwa wśród ludzi inteligentnych, żyjących według zasad moralnych i odrzucających egoizm. Postaci są stawiane w różnych sytuacjach, często naprawdę trudnych (śmierć, rozwód), borykają się z wieloma problemami, muszą dokonywać trudnych wyborów, ale zawsze postępują odpowiedzialnie, z poszanowaniem drugiej osoby. Myślę więc, że śmiało można powiedzieć, że powieść prezentuje galerię zachowań godnych człowieka.

Na uwagę zasługuje również warstwa słowna Domku nad morzem, która przybliża powieść do opowiastki bajarza. Ulatowska o sprawach trudnych pisze językiem lekkim, nawet żartobliwym, ale w żaden sposób nie próbuje ich ośmieszać. Nazywa rzeczy po imieniu. Nie boi się poruszać kwestii braku namiętności. Opowiada o niej z pogodną szorstkością, tak, jakby szeptała czytelnikowi do ucha anegdotę. Warstwa emocjonalna powieści jest doskonale wyważona. Rzeczy zabawne zwyczajnie cieszą, chociaż humor nie jest nachalny, sprawy przykre smucą, ale nie nabierają barwy dramatu. Tak jak w życiu, które przecież musi się toczyć.

Domek nad morzem jest książką idealną dla osób, które pragną się odprężyć. Pozwala na chwilę zapomnieć o problemach i złu codzienności, wejść w świat do bólu pozytywny, ale jednak realny. Na pewno przypadnie do gustu osobom, które w literaturze szukają czegoś poza sensacją.

_____________________
Inne tego autora:
1. Sosnowe dziedzictwo
2. Pensjonat Sosnówka
3. Przypadki pani Eustaszyny
4. Kamienica przy Kruczej
5. Całkiem nowe życie
6. Prawie siostry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)