Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 2 lutego 2012

Melodia na 3 serca

Autor: Elżbieta Safarzyńska
Tytuł: Melodia na 3 serca
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Seria Sprawy nastolatków
Rok wydania: 2010 
Wydawnictwo : PrintexMelodia na 3 serca jest  powieścią Elżbiety Safarzyńskiej, skierowaną do młodych czytelników. Zapewne przypadnie do gustu głownie dziewczętom w wieku dorastania, ponieważ porusza aktualne i obecne w ich życiu problemy. Pierwszoosobowa narracja pozwala w pełni utożsamić się z główną bohaterką, wejść w jej życie i uczestniczyć w sprawach dla niej ważnych.

Melodia na 3 serca jest opowieścią o losach piętnastoletniej Kamili, typowo współczesnej nastolatki, która lubi imprezować, podchodzi do świata z dystansem, używa młodzieżowego żargonu, siostrę uważa za wroga i czuje się niezrozumiana przez rodziców. Do tego, jak to bywa, kiedy ma się piętnaście lat, ma problemy sercowe. Zdawać by się mogło, że fabuła będzie banalna, prosta i mało oryginalna. Bohaterka zaś jawi się jako osoba płytka, myśląca jedynie o ciuchach, nowym komputerze, dobrej zabawie i ukochanym. Sama siebie uważa za osobę mało atrakcyjną i udaje jej się wmówić to czytelnikowi. Nic bardziej mylnego. Kamila bardzo szybko odsłania wrażliwą naturę oraz bogactwo osobowości. Przede wszystkim udowadnia, że dla dobra najbliższych, jest zdolna zrobić wszystko, nawet narazić się na ich gniew. Jest gotowa walczyć w obronie wartości, w które święcie wierzy, pokazuje, że ma silną osobowość oraz stabilny kręgosłup moralny. Nie pozwala sobą manipulować nawet chłopakowi, którego bardzo kocha. A może wydaje jej się, że kocha? Na pewno potrzebuje miłości, ale nie takiej, która stawia warunki i wymaga rezygnacji z własnego „ja. W pewnym momencie zostaje zupełnie sama. Rodzice nie rozumieją problemów Kamili, siostra jest wrogo usposobiona, ukochany przestaje być księciem z bajki, a najlepsza przyjaciółka posądza ją o zdradę. Dziewczyna nie wytrzymuje napięcia emocjonalnego. Ucieka z domu, aby wszystko przemyśleć i poukładać. Jak zakończy się jej przygoda? O tym można się przekonać, czytając książkę Melodia na 3 serca.
Powieść Safarzyńskiej na pewno spodoba się nastoletnim dziewczętom. Ja już wyrosłam z takich tekstów, ale ten przeczytałam jednym tchem. Problemy zostały przedstawione w sposób ciekawy, emocje są rozsądnie stopniowane, a zaciekawienie rośnie w miarę lektury. Sama fabuła jest prosta i można ją streścić w kilku zdaniach. Powieść zachwyca jednak głębią psychologiczną bohaterów, którzy tylko pozornie są „luzakami”, mającymi w nosie zasady. Myślę, że właśnie taka młodzież jest nam potrzebna, refleksyjna, mądra, rozumiejąca świat i żyjąca według zasad, dyktowanych przez moralność. Nie mogę się również oprzeć wrażeniu, że Safarzyńska chciała pokazać coś również dorosłym czytelnikom. A co? Ano to, że pozory często mylą i zbyt pochopne ocenianie młodych ludzi, spotkanych na ulicy, często jest bardzo krzywdzące. 

1 komentarz:

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)