Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Własny kawałek świata

Autor: Magdalena Kordel
Tytuł: Uroczysko
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Prószyński i S–ka
Rok wydania 2010Nie istnieją sytuacje bez wyjścia ani żaden rozsądny powód do rozpaczy, trzeba tylko mieć dość siły, żeby zawalczyć o własny kawałek szczęścia. Tak mogłabym streścić wnioski, które nasunęły mi się po lekturze Uroczyska Magdaleny Kordel. W kwestii formalnego opisu książki: Uroczysko jest drugą, po 48 tygodniach, powieścią tej autorki. Skromna, wręcz ascetyczna okładka mówi niewiele  o treści, a już na pewno nie zapowiada drzemiącego na kartach powieści wulkanu pozytywnej energii, ale przyciąga i zastanawia, a to bardzo dużo. O resztę dbało słowo i bardzo ładnie mu to wyszło, gdyż powieść wciąga jak odkurzacz już od pierwszego zdania.

Główną bohaterką Uroczyska jest Maja, kobieta dojrzała, pełna życiowej energii i optymizmu. Ów optymizm został jednak poddany ogromnej próbie. Zdradzona i opuszczona przez męża bohaterka musi zapewnić byt dorastającej córce oraz gromadce zwierząt. Szybko wychodzi na jaw, że niewierność nie jest jedynym przewinieniem nieodpowiedzialnego partnera. Na skutek zaciągniętych przez niego długów Maja zostaje pozbawiona domu, bezpiecznego oparcia oraz perspektyw na lepsze jutro. Wyjeżdża do Malowniczego, miasteczka, leżącego w Sudetach, aby spokojnie popłakać nad swoim ciężkim losem i zregenerować psychikę. Atmosfera gór, ludzka życzliwość oraz seria szczęśliwych zbiegów okoliczności pomagają jej dokonać kilku bardzo ważnych wyborów. Przede wszystkim decyduje się na opuszczenie Warszawy i zamieszkanie w Sudetach, co zmienia jej dotychczasowe życie o 180 stopni. Jak? Po tę wiedzę odsyłam już do książki.

Niebanalny charakter nadaje Uroczysku pierwszoosobowa narracja oraz sposób snucia opowieści. Powieść jest napisana potoczystym, pełnym zdrowego humoru językiem. Pomimo powagi poruszanych w niej problemów ani przez chwilę nie byłam nimi przytłoczona. Magdalena Kordel o rzeczach trudnych pisze lekko, zabawnie, ukazując dystans bohaterki do świata i samej siebie.  Interesujące zabawy słowne, stosowany z wyczuciem dowcip oraz swoistego rodzaju ośmieszanie problemów czyni z warstwy językowej tekstu osobne dzieło sztuki. Czytając, nieraz parskałam śmiechem, podziwiając elokwencję bohaterów.

W Uroczysku pojawia się cała galeria bohaterów – indywidualistów. Pięknie wykreowane postaci kobiece pokazują, że można żyć godnie, pełnią człowieczeństwa w każdym wieku i niemal w każdej sytuacji. Na specjalną wzmiankę zasługuje wybitnie dopracowana postać Anielki, dziewczynki, która sypie życiowymi mądrościami, pozostając przeuroczym dzieckiem. Ciekawie zostali również skonstruowani męscy bohaterowie. Wszyscy zostali postawieni w opozycji do Igora, niewiernego męża Mai, a jednak żaden nie jest ideałem, przez co ich osobowości są niezwykle wiarygodne. I tutaj również osobne wspomnienie, a trafi ono do Filipa Krawca, chłopca indywiduum, odznaczającego się zamiłowaniem do różowych ubrań i koronek. Magdalena Kordel niebanalnie przedstawiła również społeczność szkolną. Klasa Mai pełna jest złożona z życzliwych, otwartych, młodych ludzi, gotowych walczyć nie tylko o dobro kolegi, ale też chronić nauczycielkę, która okazała im serdeczność.

Uroczysko jest książką idealną na poprawę nastroju i sposobem na spędzenie miłego popołudnia. Polecam pesymistom oraz osobom wątpiącym w istnienie dobrych ludzi i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Polecam, bo to kawał dobrej, polskiej prozy.
_________________
Inne tego autora:
1. Sezon na cuda
2. Wino z Malwiną
3. Okno z widokiem
4. Malownicze. Wymarzony dom
5. Malownicze. Wymarzony czas

1 komentarz:

  1. mam tylko jeden blog już

    http://agatuszka.blogspot.com/

    zapraszam

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)