Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 23 czerwca 2012

Miłość z dreszczykiem
Autor: Mariusz Zielke
Tytuł: Wyspa dla dwojga
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Antologia opowiadań
Wydawnictwo Principium
Rok wydania 2011


Wyspa dla dwojga jest zbiorem czterech nowel (Ołówek; Więzień i panna; Wyspa dla dwojga; Dyktator i diva), z których każda stanowi autonomiczną całość. Dlaczego połączono je w cykl? Mają wspólny mianownik, a jest nim miłość, idąca w parze ze zbrodnią i cierpieniem. I chociaż każde z tych opowiadań jest oparte na odwiecznym, znanym wszystkim ludziom uczuciu, żadnego nie można określić mianem romansu. Ale po kolei.

Początek akcji Ołówka niewiele odbiega od schematu typowej historii miłosnej. Hanna poddaje się fantazji na temat swego przełożonego, przystojnego przedsiębiorcy. Serge kocha jednak swoją żonę, nie jest zainteresowany romansem. Nikt nie wie, jak mroczną skrywa tajemnicę i ile musiał przeżyć, żeby zaznać szczęścia. Natomiast Marzanna, bohaterka Więźnia i panny, co miesiąc odwiedza Pawła w zakładzie karnym. Ich wizyty są bardzo specyficzne, gdyż milczące, co budzi powszechne zainteresowanie. Jonasz, strażnik więzienny, chce rozwikłać tę zagadkę najpierw z czystej ciekawości, a później z szaleńczej wręcz miłości do dziewczyny. Co odkryje i jak dużą cenę zapłaci za prawdę? Po odpowiedź odsyłam do tekstu. W Wyspie dla dwojga Anna i Jan wykupują weekendowy pobyt na bezludnej wyspie. Przeżywają tam chwile rozkoszy, której nie zaznali w małżeństwie, a jednak opowieść nie kończy się prostym happy endem. Każde z małżonków skrywa bowiem tajemnicę, której rozwikłanie niszczy więź, zbudowaną przez namiętność. Ostatnia nowela, Więzień i diva, pokazuje jak zdradliwym i przewrotnym uczuciem jest miłość, która zwykle idzie w parze z nienawiścią. Miranda kocha dyktatora Mambako, jest gotowa leczyć nie tylko jego ciało, ale też znękaną duszę, on jednak znajduje ukojenie w muzyce i pięknym głosie divy. I ta miłość staje się początkiem jego końca.

Opowiadania zgromadzone w Wyspie dla dwojga są przepełnione doskonałą mieszanką emocji, tajemnicy, namiętności i uczuć. Zaskakują, zmuszają do myślenia, łączą delikatność z bestialstwem. Stoją na granicy fantastyki, a jednocześnie są bardzo blisko współczesnej rzeczywistości, co daje czytelnikowi złudzenie, że historia mogłaby się rozegrać naprawdę. Jest to podejście bardzo odważne i ryzykowne dla autora, gdyż wymaga od czytelnika umiejętności oddzielenia prawdy od fikcji oraz zmusza do przeniesienia przesłania tekstu na współczesne tu i teraz. Opowiadania Zielke obnażają prawdę o brudzie ludzkiej duszy, odsłaniają jej tajniki z bezwstydną szczerością, co pozwala odbiorcy poczuć się trochę jak podglądacz, spowiednik, nawet psychiatra. Postawienie w takiej roli nieco oszałamia, ale też pozwala na chwilę stać się kimś innym, niejako wejść w grę autora z czytelnikiem. I to jest naprawdę fascynujące doświadczenie.

Wyspa dla dwojga na pewno spotka się z zainteresowaniem osób szukających w literaturze mocnych wrażeń, ciekawych doświadczeń oraz wartkiej, zaskakującej fabuły. Odnajdą w niej coś dla siebie zarówno zwolennicy romansów jak kryminałów. Polecam każdemu, kto ma ochotę wejść w świat emocji, tajemnicy i grozy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)