Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

wtorek, 5 czerwca 2012

Potęga uczucia

Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Tytuł: Zakład o miłość
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Nowae Res
Rok wydania 2011


Agnieszka Lingas-Łoniewska jest autorką licznych opowiadań, publikowanych w Internecie, czasopismach między innymi w „Bluszczu” oraz w takich antologiach jak Książki moja miłość oraz 31.10 Hallowen po polsku. Spod jej pióra wyszły również powieści Szósty, Zakręty losu, Bez przebaczenia, Dirty World oraz W zapomnieniu. Zakład o miłość wyróżnia się w tej galerii piękną, delikatną okładką, mającą w sobie coś z uroku wiosny, zapowiadając delikatną, ale też emocjonującą treść. Powieść została wyróżniona w majowym plebiscycie Książka zamiast kwiatka.

Sylwia Kujawczak i Aleks Cichocki poznają się w dość nietypowych okolicznościach i od pierwszej chwili zaczyna między nimi iskrzyć. Nie ma znaczenia, że dziewczyna jest zaręczona, a za kilka dni stanie przed ołtarzem, aby ślubować miłość innemu. Nie ma znaczenia, że Aleks jest łamaczem kobiecych serc, twardym graczem, jak o nim mówią. Uczucie, namiętność, emocje oraz niezwykły wręcz magnetyzm pcha ich serca do siebie, tworząc trudną do rozerwania więź. Na drodze do szczęścia zakochanych stoi jednak pewien zakład. Czy miłość przetrwa zachwianie zaufania? Tego nawet sami bohaterowie nie są w stanie przewidzieć. Jedno jest jednak pewne, miłość jest siłą, bez której życie nie ma sensu i celu.

Wbrew pozorom Zakład o miłość nie jest tylko opowieścią o szalonej miłości, ale niezwykle emocjonalnym dramatem, który rozgrywa się w sercach bohaterów. Uczucie całkowicie zmienia postrzeganie świata, odwraca hierarchię wartości, można by nawet rzec, że wywraca życie do góry nogami. Śledzenie przemian, zachodzących w postaciach wciąga czytelnika bez reszty, pozwala mu czuć i myśleć jak bohaterowie. Ich rozkosz piecze policzki podczas czytania, rozczarowanie autentycznie boli, smutek sprawia, że pod powiekami gromadzą się łzy, nawet niepewność powoduje rozterki, zmuszając do zastanowienia, co samemu zrobiłoby się w podobnej sytuacji. W powieści nie ma momentu, w którym emocje sięgają zenitu, a później opadają. One cały czas są obecne, a ich natężenie spada jedynie na chwilę, aby eksplodować z nową siłą.

Zakład o miłość nie skupia się jedynie na miłości kobiety i mężczyzny. Jest to również opowieść o miłości braterskiej, miłości do rodziców i tradycji, o uczuciu macierzyństwa oraz o trudnych decyzjach, które należy podejmować dla dobra drugiej osoby. Czasem wiąże się to z rozstaniem i bólem, ale przecież cierpienie jest nieodłącznym składnikiem człowieczeństwa. Miłość, chociaż wspaniała, potrafi też boleć, a to świadczy o jej autentyczności.

Wszyscy bohaterowie Zakładu o miłość są w pełni ludzcy. Popełniają błędy, upadają, są słabi, ale potrafią kochać i dzięki temu wstają, podnoszą głowy i zmieniają świat. Może niecały, ale ten maleńki jego skrawek, który do nich należy.
Oczywiście można zarzucić autorce podporządkowanie się schematowi opowieści miłosnych. Fabuła jest prosta, przewidywalna, ale ma pewien niezaprzeczalny urok, gdyż to, co najważniejsze odbywa się w sferze emocjonalnej. Bohaterowie od pierwszych słów oczarowują czytelnika, stają mu się bliscy, a dzięki temu książkę niemal się pochłania. Pewnie dlatego pomimo przewidywalności, nie nudziłam się ani przez chwilę, a na końcu stwierdziłam, że szkoda, że to już koniec. Bo szkoda. Opowieści o pięknej, prawdziwej miłości, która potrafi wiele przetrwać nigdy dość, szczególnie dzisiaj, w świecie pośpiechu i interesu, w którym nie ma czasu na prawdziwe uczucia.

Zakład o miłość polecam osobom, które lubią się wzruszać podczas czytania i czuć, współczuć, razem z bohaterami.
__________________
Inne tego autora:
1. Szósty
2. W zapomnieniu
3. W szpilkach od Manolo
4. Łatwopalni
5. Brudny świat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)