Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 18 lipca 2012

Miłość niejedno na oblicze

Autor: Grzegorz Krzyżewski
Tytuł: Tercet i inne historie
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Zbiór opowiadań
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2011
Twórczość Grzegorza Krzyżewskiego stanowiła dla mnie zagadkę. Kiedy zaczynałam czytać pierwsze z jego opowiadań, właściwie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Niewinna okładka oraz początkowe zdania utworu sugerowały lekką historię o miłości, ale… dałam się zwieść. Tercet i inne historie jest zbiorem pięciu opowiadań: Tercet; Sam w domu; Kobieta z Kasablanki; Dzień sądu oraz Kto pigułką wojuje. Każdy utwór z antologii pokazuje inne oblicze miłości oraz nierozerwalnie z nią złączonego pożądania, niekoniecznie drugiej osoby, każdy może stanowić odrębną całość, ale w jednym e-booku świetnie się dopełniają.

Najdłuższym utworem w antologii jest Tercet, czyli opowieść o niezwykle oryginalnym trójkącie, złożonym z dwóch dziewczyn i chłopaka. Miłość tu opisana jest zmysłowa, pełna uniesień, ale też zaskakująca, przybiera różne figury i mieni się wieloma barwami od pierwszego zauroczenia począwszy, a na podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji skończywszy. Sam w domu jest historią z nutą fantasy, nieco irracjonalną, ale pokazującą miłość, jako silną więź emocjonalną. Kobieta z Kasablanki przedstawia obraz uczucia, zrodzonego wśród ludzi, których śmiało można określić mianem patologii społecznej. Tam przemoc, alkohol oraz dym papierosowy stanowią istotę i sens życia, a prawdziwa, szczera miłość błyszczy pośrodku jak najjaśniejsza z gwiazd. Dzień sądu ukazuje pasję mężczyzny, wychowanego w domu dziecka. Wynika ona zapewne z braku miłości rodzicielskiej, jest sposobem na dowartościowanie zranionej osobowości, a jego moc można porównać z pożądaniem do drugiej osoby. Zaś Kto pigułką wojuje porusza jakże współczesną problematykę randek z osobami poznanymi w Internecie oraz użycia pigułki gwałtu. Nic tu jednak nie jest schematyczne i przewidywalne.

Zbiór opowiadań Grzegorza Krzyżewskiego pokazuje, że o miłości można pisać  na wiele sposobów, unikając przy tym kiczu i tandety. Uczuciowość dotyka każdego, każdy jej potrzebuje, każdemu jest bliska, można ją jednak pokazać na wiele sposobów. W Tercecie i innych historiach została przedstawiona zmysłowo, ale realistycznie, z humorem bądź nutą grozy, lecz przede wszystkim bardzo współcześnie. Nie ma tu wielkich słów, patosu, sztucznej podniosłości, jest realizm, tak bliski czytelnikowi XXI wieku, który już dawno zapomniał o tabu, oblekającym relacje damsko-męskie oraz sposoby na radzenie sobie z pożądaniem.

Krzyżewski w swoich opowiadaniach postawił na prostotę przekazu. Nie ma więc tam wyszukanych, poetyckich słów czy też górnolotnych zwrotów. Język świetnie komponuje się z wiekiem oraz statusem społecznym bohaterów. Dotyka wulgarności, mowy ludzi z marginesu oraz slangów młodzieżowych, przez co świetnie współgra z treścią ani przez chwilę nie przekracza jednak granicy dobrego smaku. Czytelnik wie, że ma do czynienia ze stylizacją słowa, tak ważną w dziele literackim.

Tercet i inne historie na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią opowieści z dreszczykiem, fanatykom zaskakujących zakończeń oraz niebanalnych rozwiązań fabularnych. Pozycja przypadnie do gustu również czytelnikom szukającym w literaturze zmysłowości, realności oraz tego, co dzisiaj kryje się pod słowem miłość. Ja polecam ją tym, którzy myślą, że o miłości powiedziano już wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)