Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

piątek, 2 listopada 2012

Zbrodnia, przeznaczenie i namiętność. "Szósty" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Tytuł: Szósty
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2012


Agnieszka Lingas-Łoniewska jest autorką takich powieści jak Bez przebaczenia, W zapomnieniu, Zakład o miłość, Zakręty losu oraz licznych opowiadań, publikowanych w antologiach i czasopismach literackich. Szósty jest jej debiutancką powieścią. Po raz pierwszy została ona wydana przez fundację Nasze Debiuty w 2010 roku. Wznowienie publikacji było decyzją jak najbardziej trafną, gdyż dobrych książek na księgarnianych półkach nigdy dość.

W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka – mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu… odbiorę ci życie, bo ja jestem twoim bogiem. Tak brzmi motto seryjnego mordercy zielonookich blondynek. Psychopatyczny zabójca porywa młode dziewczyny, gwałci je, a szóstego dnia zabija. Odnalezienie go powierzono Śląskiej Grupie Śledczej, której przewodził inspektor Marcin Langer. Nad sprawą pracują najlepsi funkcjonariusze śląskiej Policji, w tym Alicja Szymczak, spec od tworzenia portretów psychologicznych. Wspólna praca oraz trudne do wyjaśnienia wydarzenia z przeszłości zbliżają Alicję i Marcina. Bohaterowie mają za zadanie nie tylko odkrycie tożsamości mordercy, ale również rozwikłanie tajemnicy łączącej ich więzi, bo że jest ona wyjątkowa nie mają wątpliwości. Początkowo nie wierzą w wydarzenia, których nie można wytłumaczyć w sposób racjonalny, ale czym jest ludzka niewiara wobec przeznaczenia? Należy wspomnieć, że Alicja również jest zielonooką blondynką i zabójca pragnie zrobić z niej swoją ofiarę. Czy piękna pani psycholog przeżyje starcie z mordercą? Czy zostanie on schwytany? I dlaczego ofiarami jego działań były właśnie zielonookie blondynki? Zapraszam do rozszyfrowania tajemnicy Szóstego.

Niewątpliwym atutem powieści Lingas-Łoniewskiej jest sposób kreacji bohaterów. Są ludzcy, popełniają błędy i naprawiają je, myślą, czują, nawet plotkują, przez co stają się wiarygodni, prawdziwi. Przede wszystkim jednak każdy z nich jest inny, niepowtarzalny i każdy ma przeszłość, deprymującą jego działania. W Szóstym nikogo nie można ocenić zdecydowania negatywnie. Nawet seryjny morderca, sprawca wszelkiego zła nie jest człowiekiem złym z natury. Nieraz mu współczułam, żałowałam go, przez chwilę nawet podziwiałam. Niezwykle autentyczne są też uczucia. Miłość eksploduje siłą namiętności, nienawiść przekłada się na najpaskudniejsze czyny, obojętność zionie chłodem, przyjaźń jest czymś stałym i niezmiennym.

W Szóstym pojawia się motyw przeznaczenia, który na własny użytek nazwałam duchową warstwą kryminału. Wprowadza on do powieści odrobinę magii, co nie tylko urozmaica akcję, ale też zmusza czytelnika do refleksji nad istnieniem opatrzności, miłości, która chroni nawet po śmierci oraz losu, mającego się wypełnić.

Bogaty w słownictwo i niezwykle plastyczny styl pisania Lingas-Łoniewskiej sprawia, że powieść połyka się niemal jednym tchem. Opisywane obrazy niemal stają przed oczami, emocje udzielają się czytelnikowi, czuje z bohaterami ból, strach, nawet podniecenie. Dynamiczna akcja nie zostawia miejsca dla nudy, a wejście w psychikę bohaterów pozwala ich zrozumieć. Autorka nie wtajemnicza czytelnika w szczegóły pracy policyjnej, opowiada jedynie o jej niezbędnych dla akcji momentach oraz nakreśla ogólny sposób rozpracowywania przestępców. Historia toczy się więc wartko, cały czas trzymając w napięciu.

Gdybym miała zaklasyfikować powieść Szóstego do konkretnego gatunku, miałabym niemały problem. Przeplatają się w niej bowiem elementy kryminału, romansu, thrillera, erotyki, a nawet sensacji, tworząc mieszankę niezwykle atrakcyjną dla czytelnika.
_________________________
Inne tego autora:
1. Zakład o miłość
2. W zapomnieniu
3. W szpilkach o Manolo
4. Łatwopalni
5. Brudny świat

1 komentarz:

  1. Czytałam wiele recenzji tej książki. Brzmią zacbęcająco. Niestety jeszcze nie natrafiłam na tą pozycję.
    Zapeaszam do mnie: www.szeptyduszy.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)