Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

wtorek, 5 marca 2013

Namiętność? Dlaczego nie?Autor: Joanna Marat
Tytuł: Grzechy Joanny
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2011
Grzechy Joanny to debiutancka powieść Joanny Marat, Warszawianki obecnie mieszkającej w Gdańsku. Autora przygodę z pisanie rozpoczęła kilka lat temu, kiedy to jej opowiadanie zostało wyróżnione w konkursie, organizowanym przez portal Fabrica Librorum. Bardzo miły impuls, motywujący do pisania.

Bohaterką Grzechów Joanny jest Joanna H., która młodość, wzrok oraz najpiękniejsze chwile życia poświęciła badaniom nad średniowieczną historią. Kariera zawodowa oraz zdobywanie tytułów naukowych nie dostarczyły jej jednak tego, czego w życiu oczekiwała. Zamieszkała więc w zaniedbanej, pełnej karaluchów kawalerce po ojcu, aby odnaleźć to, co utraciła. Wdała się w internetowy romans z mężczyzną z Nowego Jorku, co wypełniło pewną pustkę w jej życiu. Znajomość z człowiekiem, który nie ukrywa, że widzi w niej uroczą kobietę i jest zainteresowany nie tylko jej osobowością, ale również ciałem, wypełniają pustkę w życiu Joanny, pozawalają jej poczuć, że jest atrakcyjną, chociaż już niemłodą osobą.

Marat opowiedziała jednak nie tylko historię romansu Joanny, ale spróbowała wyjaśnić, dlaczego w sumie niebrzydka kobieta nie potrafiła ułożyć sobie życia. A wszystko ma swoje korzenie w przeszłości. Cofanie się do niej pozwala czytelnikowi poznać najbliższych bohaterki, ich mentalność, sposób rozumowania, tragedie, jakie przeżyli. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny. Wszystko można logicznie lub mniej logicznie wytłumaczyć. W ostatecznym rozrachunku Grzechy Joanny można nazwać powieścią o ludzkiej mentalności, ludzkim brudzie, ludzkich grzechach, które, pomimo upływu czasu, wciąż są na nowo popełniane. Zmieniają się jedynie okoliczności. Skłonności do wściubiania nosa w nieswoje sprawy w imię chęci wyświadczenia dobra drugiej osobie urasta tu wręcz do obrazu groteskowego. Co kieruje poczynaniami ludzkimi? Chęć pomocy czy najzwyklejsza zawiść? Po odpowiedź zapraszam do powieści.

Fabuła Grzechów Joanny nie jest prosta, łatwa i przyjemna. Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas czytania, to chaos. Marat zmusza czytelnika do maksymalnego skupienia na treści. Wystarczy chwila nieuwagi i już nie wiadomo, o co chodzi. Powieść skonstruowana jest bowiem na zasadzie strumienia świadomości. Jedno, niby przypadkowe zdanie wystarczy, aby zatrzymać akcję powieści i roztoczyć przed czytelnikiem inny obraz, inną historię, pozornie odległą od opowiadanej, ale ściśle z nią związaną. Zabieg bardzo ciekawy, sprawiający, że przedstawiana historia ma charakter wielowymiarowy.

Grzechy Joanny to powieść dla czytelnika wymagającego, który szuka nie tylko fascynującej, ciekawej fabuły, ale potrafi też docenić kunszt, w jakim została ona przedstawiona. Opowiadana historia smakuje lepiej, kiedy wejdzie się w nią bez reszty, zaufa narratorowi, pozwoli się mu prowadzi do finału krętymi ścieżkami, ciemnymi zaułkami oraz głośnymi, pełnymi brudu uliczkami. Warto pójść na taki spacer, zapominając na chwilę o sensie i celu podróży, a skupiając uwagę na przedstawianych obrazach.

Grzechy Joanny polecam pasjonatom słowa pisanego. Osobom, które czerpią przyjemność z samego obcowania z literaturą i nie boją się wyciągania wniosków. Jest to na pewno powieść innowacyjna, taka na miarę postmodernizmu, więc odważna. Od czytelnika wymaga zatem odwagi i otwartego umysłu.

2 komentarze:

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)