Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 27 marca 2013

Niewierna marzeniom wiernaAutor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Opowieść niewiernej
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Świat Książki
Rok wydania 2012


Magdalena Witkiewicz jest autorką wielu kochanych przez czytelników powieści (Panny roztropne, Milczek, Opowieść niewiernej, Szkoła żon, Ballada o ciotce Matyldzie, Lilka i spółka, opowieść niewiernej) oraz opowiadań, publikowanych w antologiach i prasie. Po Opowieść niewiernej sięgnęłam przypadkiem. Leżała na krześle w przychodni lekarskiej, nie miałam nic do czytania, a lekarz się spóźniał. Właściciel książki zaginął, więc pożyczyłam ją na chwilę i… zabrałam do domu. Czy jeśli powiem, że nie żałuję, wystarczy? Pewnie nie, pozwolę więc sobie na dłuższą opinię.

Ewa jest kobietą z marzeniami. Pragnie mieć dom, męża, dzieci, być szczęśliwą. Może cele jej życia są trochę niedzisiejsze, jeśli się weźmie pod uwagę ciężkie czasy, pogoń za karierą i pieniądzem, ale najwidoczniej istnieją wartości ponadczasowe. Maciek jest mężczyzną, o jakim zapewne marzy wiele kobiet. Nie pije, nie bije, poświęca się pracy zawodowej,  a w wolnym czasie nadzoruje budowę domu. Potrafi świetnie dogadywać się z ludźmi oraz nimi manipulować. Jest również mistrzem w podcinaniu skrzydeł Ewie. Z powodzeniem manipulował nią od początku ich znajomości, wmawiając, że na ślub kościelny przyjdzie czas później, że aby mieć dzieci, trzeba najpierw wybudować dom i zabezpieczyć finansowo przyszłość, że praca jest ważniejsza od romantyzmu oraz budowania małżeńskiej bliskości. Jego celem było zapewnienie sobie wygodnego życia, w którym mógłby spokojnie robić karierę i zarabiać duże pieniądze. Dzięki zabiegom męża Ewa jest stopniowo pozbawiana marzeń, radości życia oraz wiary w siebie. Czuje się niekochana, nieakceptowana, samotna. Do zdrady popycha ją impuls, pragnienie bycia uwielbianą, podziwianą i pożądaną. Zdrada, która sama w sobie jest źle oceniana przez bohaterkę, pozwala jej na odmianę życia.

Opowieść niewiernej jest książką bardzo prawdziwą. Współczesność poruszanej tematyki sprawia, że można się utożsamić z główną bohaterką i narratorką. Ewa boryka się z problemami bliskimi wielu kobietom. Po ślubie jej życie, które miało być piękne, staje się samotną wędrówką przez trudy i znoje. Ideały nagle przestają istnieć, pozostaje codzienne zmęczenie. Utrata dziecka idzie w parze z utratą pracy, gdyż ponowne zajście w ciążę oraz pójście na macierzyński wiązałoby się z blokowaniem etatu. Znalezienie nowego zatrudnienia nie jest łatwe, a do tego dochodzi jeszcze poczucie beznadziejności i osamotnienia. Bezczynne siedzenie w domu owocuje zaś powstaniem oponki na brzuchu. Na szczęście w tym ponurym świecie jest miejsce na przyjaźń, a i na miłość się znajdzie, trzeba tylko cofnąć czas… Czy Ewa sobie poradzi? Po odpowiedź odsyłam do powieści Opowieść niewiernej.

Niewątpliwymi zaletami książki Magdaleny Witkiewicz są: poczucie humoru, chociaż poruszana problematyka wcale nie jest wesoła; płynny język; wartkie prowadzenie akcji oraz nieroztkliwianie się nad bohaterką. Opisywane sytuacje są przykre, ale autorka w żaden sposób nie próbuje grać na emocjach, na siłę wyciskać łez, budzić współczucia. Pomimo pierwszoosobowej narracji w Opowieści niewiernej nie słychać błagania o litość. Bohaterka przedstawia swoje życie takim, jakie ono jest, nie koloryzuje, nikogo nie oskarża, stara się wyciągać racjonalne wnioski, a przede wszystkim nie jest bezkrytyczna, potrafi właściwie ocenić swoje postępowanie.

Opowieść niewiernej pokazuje, że można znaleźć wyjście nawet z sytuacji beznadziejnej. Jest to trochę książka – pocieszajka, trochę recepta, mająca uzdrowić osoby uwikłane w chore związki, trochę ostrzeżenie dla kobiet zakochanych do szaleństwa. Przede wszystkim jednak jest to dobra powieść, którą na pewno warto przeczytać. Polecam nie tylko paniom, ale też panom, aby zobaczyli, czego nie robić, aby nie zostać zdradzonymi.
_____________
Inne tego autora:
1. Ballada o ciotce Matyldzie
2. Szkoła żon
3. Zamek z piasku

7 komentarzy:

 1. O autorce słyszałem wiele dobrego, ale ciągle mi do niej nie po drodze. Nie potrafię tego zrozumieć. Pewnie kiedyś to się zmieni. Pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem przypadek decyduje o tym, na na co sami nie możemy się zdobyć. :)

   Usuń
 2. Zaciekawiłaś mnie poprzez swoją recenzję, myślę, że poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam niedawno i mam bardzo pozytywne wrażenia po tej lekturze:)
  Przyłączam się do Twojej opinii, że warto ją przeczytać:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam:)
  Czytałam tą powieść, bardzo przypadła mi do gustu:) Na prawdę godna polecenia pozycja:)
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)