Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 17 kwietnia 2013

Brzemię trudnego dzieciństwa
Autor: Joanna Łukowska
Tytuł: Nieznajomi z parku
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2012


Powieść Nieznajomi z parku jest debiutem prozatorskim Joanny Łukowskiej. Pierwsze wydanie było papierowe, ukazało się w 1994 roku nakładem Wydawnictwa Almapress. W moje ręce trafiła jednak wersja elektroniczna, odnowiona, odświeżona i przeredagowana, opatrzona tajemniczą okładką, przywołującą w pamięci zapach jesiennych liści.

Rodzice Julii byli artystami, którym dziecko przeszkadzało w pracy twórczej, ograniczało horyzonty. Dziewczynka trafiła więc na wychowanie do stryja. Wyrosła na piękną, wrażliwą, ale zakompleksioną kobietę w piętnem tej, której nie chcieli nawet matka i ojciec. Trudne dzieciństwo zwieńczył związek z dorobkiewiczem, pragnącym kosztem Julii i przy pomocy jej stryja, znanego psychiatry, zrobić karierę. Doświadczenie to sprawiło, że dziewczyna zamknęła się na mężczyzn. Kenneth Prayton również został pozbawiony opieki rodziców. Ojciec nie zwracał na niego uwagi, a matka traktowała jak zło konieczne, wręcz nie cierpiała. Miłość oraz rodzinę miały mu zastąpić pieniądze. Tych zawsze miał pod dostatkiem, gdyż odziedziczył po ojcu fortunę. Poświęcił się więc pracy. Nie ufał kobietom, uważając je za podstępne łowczynie majątków. W każdej widział swoją matkę, osobę zdradliwą, podstępną, fałszywą, pragnącą jedynie pieniędzy i wygodnego życia. Pewnego dnia Julia i Kenneth spotykają się w parku. Tak zaczyna się historia ich miłości, jednak wystarczą słowa „jestem w ciąży”, aby zamienić ją w nienawiść.

Nieznajomi z parku to opowieść o ludziach poranionych, więc bojących się kolejnych rozczarowań. Bohaterowie zamykają się na uczucia, żyją razem, ale jakby obok siebie, nie potrafią ufać, gdyż wielki strach odebrał im umiejętność dostrzegania dobra. Kenneth jest dla Julii najbliższą osobą, ale też głównym sprawcą jej cierpienia i smutku. Julia jest kobietą, o której Kenneth marzył od zawsze: niewinną, wrażliwą, dobrą. Kocha ją miłością graniczącą z szaleństwem, a jednocześnie nienawidzi, wmawiając sobie, że niewinność jest maską, pod którą skrywa się osoba podstępna, występna, pragnąca jedynie dóbr materialnych. Ocenia Julię przez pryzmat matki, widzi w niej tylko zło, a jednocześnie nie potrafi przestać kochać i pożądać. Co musi się wydarzyć, aby wyrwać tych dwoje z zaklętego kręgu nieporozumień? Po odpowiedź odsyłam do powieści.

Łukowska zawiesiła akcję Nieznajomych z parku w przestrzeni X, nazywa ją City, oraz w bliżej nieokreślonym czasie. Nie jest to typowa współczesność, skoro bohaterowie organizują przyjęcia, na których tańczy się walca, nie są też czasy zamierzchłe, gdyż istnieje Internet oraz możliwość robienia zakupów przy jego pomocy, bohaterowie zaś jeżdżą luksusowymi samochodami. Postaci osadzone są w miejscach realnych: domy, które mówią, trzeszczą, skrzypią bądź śpią; parki; ogrody; ulice, ale są one częścią fikcji, nie przenoszą czytelnika do rzeczywistych miejsc, a tym samym, nie powodują w wyobraźni gotowych obrazów, pozwalając jej działać samodzielnie i tworzyć wnętrza, które naszkicowano słowem. Nazwiska bohaterów mogłyby wskazywać, że akcja rozgrywa się w Anglii, ale w powieści pojawiają się niepasujące do konwencji imiona: Katarzyna, Manuel, Adam. Umieszczenie fabuły w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie pozwala stwierdzić, że rozgrywa się ona gdzieś i kiedyś, daleko, ale może blisko, wczoraj, pół wieku temu, lecz prawdopodobne też, że będzie miała miejsce jutro. Problematyka Nieznajomych w parku również jest ponadczasowa i zawsze współczesna. Może zaistnieć wszędzie, gdzie żyją ludzie pełni lęków, kompleksów, zranień.

Nieznajomych z parku określono jako lekturę obowiązkową dla romansocholików. Pozwolę sobie jednak stwierdzić, że nie jest to jedynie romans, ale też dramat, powieść psychologiczna, historia pełna cierpienia i strachu, ale też nadziei. Na pewno warto zagłębić się w świecie Joanny Łukowskiej i odnaleźć w nim coś dla siebie.
____________________
Inne tego autora:
1. Od pierwszego dotyku

4 komentarze:

 1. Po Twojej recenzji mam ochotę na tą książkę, chciałabym się dowiedzieć, co im pomoże się porozumieć i być szczęśliwymi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie zdradzę, ale warto samemu zgłębić tajemnicę. :)

   Usuń
 2. Miło mi poinformować, że wersja papierowa właśnie trafia do księgarń. Wszystkich przeciwników ebooków zapraszam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogie Panie, z dumą informuję, że książkę zaczęliśmy także sprzedawać na Allegro w bardzo dobrej cenie ;-) Dla zainteresowanych - link: http://allegro.pl/nieznajomi-z-parku-ksiazka-prosto-od-wydawcy-i6443317943.html

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)