Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Małżeński labirynt
Autor: Joanna Sykat
Tytuł: Wszystko dla ciebie
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2013


Joanna Sykat, a właściwie Joanna Zakrzewska, zadebiutowała w 2012 roku zbiorem miniatur prozatorskich Biedronki są ważne, pokazując, że język potrafi być brutalny, chociaż nie wulgarny. Minimum słów, a maksimum treści uderzało mocno, precyzyjnie trafiając w sedno problemu. Byłam bardzo ciekawa, jak autorka odnajdzie się w formie dłuższej i dlatego sięgnęłam po powieść Wszystko dla ciebie.

Główną bohaterką książki jest Agata Leśniak, która boryka się z problemami nieobcymi wielu współczesnym kobietom, przede wszystkim koniecznością zmiany pracy, gdyż umowa nie zostanie przedłużona. Pragnie również szczęścia małżeńskiego i aby je osiągnąć, stara się wykorzystać energię Feng Shui. Mebluje sypialnię zgodnie z jej wyznacznikami, chociaż w sprzeczności ze swoim gustem. Ufa mężowi, Kubie, uznając go za dobrego towarzysza życia. Kiedyś, podczas rozmowy z Moniką przez komunikator gg, Agata znajduje niepokojące zdanie, co zasiewa ziarno niepokoju. Krok po kroku odkrywa, że Kuba ma romans z kobietą poznaną przez Internet. Mąż nie próbuje się wypierać, a jego decyzja o wyprowadzce potwierdza podejrzenia. Pada wiele przykrych słów, których nie będzie można już cofnąć. Agata zostaje sponiewierana, pozbawiona złudzeń, poniżona i sama, ale robi wszystko, żeby się nie poddać i nie uchodzić za nieszczęśliwą. Wkrótce okazuje się, że rozwiązanie małżeństwa oraz pożegnanie z przeszłością wcale nie będzie łatwe, gdyż jest ktoś trzeci, kto na zawsze już będzie łączyć Agatę z Kubą.

Problem małżeńskiej zdrady był niejednokrotnie poruszany w literaturze, nie tylko współczesnej. W powieści Joanny Sykat został on jednak pokazany nieco inaczej. Bohaterka po wyprowadzce męża nie układa sobie życia na nowo, nie zmienia radykalnie siebie i wszystkiego, co dookoła, nawet nie realizuje się na polu zawodowym. Chce być silna, ale to wcale nie jest proste. Czytelnik obserwuje dramat kobiety odrzuconej, zdradzonej, życiowo bezradnej, która nie potrafi dojść do ładu z samą sobą, a los jej w tym nie pomaga. Agata nie jest niezależna, dojrzała, zaradna, wręcz przeciwnie. Miałam wrażenie, że posiada cechy dziecka, wiecznej romantyczki, nawet idealistki, którą przerosła brutalność codzienności. Wieść o tym, że będzie matką wcale nie budzi radości i nadziei, ale lęk przed tym, jak sobie poradzić samemu z maleństwem. Przemyślenia Agaty są bardzo autentyczne, ludzkie. Nie ma gloryfikowania macierzyństwa i wielkiej miłości do dziecka, jest niepewność, strach, padają nawet słowa „Nie odczuwam z tobą żadnej więzi. Nic z tego, o czym czytałam, co widzę w oczach przyszłych matek”.

Pomimo tego, że Wszystko dla ciebie jest powieścią obyczajową, autorka wplotła w nią wątki niezwykłe. Zapowiada je już piękna, tajemnicza, pełna ciepła okładka. W powieści pojawia się Głupia Laluchna, przeżywająca tragedię utraty dziecka i przepowiadająca kobietom, że niebawem zostaną matkami; chłopiec z niebieskim samolotem, który pojawia się i znika, a Agata podświadomie zna jego imię; trzeszczące łóżko w sypialni ciotki Janiny oraz rodzinna tajemnica. Sykat w piękny sposób buduje nastrój. Kiedy fabuła rozgrywa się na płaszczyźnie realnej, znanej czytelnikowi, akcja przyspiesza, toczy się wartko, aby nie znużyć, kiedy zaś historia wkracza w sferę metafizyczną, autorka zwalnia, aby stworzyć otoczkę niezwykłości, poufności. Narrator dzieli się sekretem bądź plotką i tylko od odbiorcy zależy, czy uzna to za prawdę i w jaki sposób zinterpretuje.

Zabiegiem, nadającym powieści dynamizmu, jest różnorodność form wypowiedzi. Poza tradycyjną, trzecioosobową narracją pojawiają się więc rozmowy na gg, maile, listy, zapiski z pamiętnika Agaty oraz monologi, wygłaszane nienarodzonemu dziecku. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik poznaje bohaterkę w pełni. W kontaktach z Moniką widzi ją jako nieco zadziorną, pozującą na silną psychicznie, z kart pamiętnika wyłania się oblicze refleksyjne, pełne lęków, nawet nieco dziecinne, a rozmowy z dzieckiem pokazują niebanalne postrzeganie świata, próbę zrozumienia go, interpretowania, wytłumaczenia.

I chyba na tym skończę, chociaż na temat Wszystko dla ciebie mam jeszcze wiele do powiedzenia. Przyjemność odkrywania kolejnych wątków i tajemnic pozostawię czytelnikom. Gdybym miała powieści coś zarzucić, to byłaby to skrótowość. Pewne wątki można by rozwinąć, poszerzyć problematykę, poświęcić więcej uwagi innym bohaterom. Chętnie poznałabym bliżej Kubę, a nawet Monikę. Z czystym sumieniem mogę jednak stwierdzić, że czas, poświęcony na lekturę Wszystko dla ciebie nie był zmarnowany. Polecam.
____________________________
Inna tego autora:
1. Jesteś tylko mój

2 komentarze:

  1. Myślę, że za jakiś czas (jak uporam się z innymi pozycjami) chętnie poznam całą historię Agaty i jej przemyślenia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno warto. Znajdziesz tam wiele więcej, niż napisałam w recenzji. :)

      Usuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)