Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

poniedziałek, 6 maja 2013

Kropla legendy w prozie życia
Autor: Renata L. Górska
Tytuł: Błędne siostry
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Prószyński i S–ka
Rok wydania 2012


Renata L. Górska jest autorką powieści obyczajowych, w Internecie pojawiły się również jej opowiadania i felietony. Zadebiutowała w 2007 roku książką Cztery pory lata, w 2010 roku na rynku pojawiło się Za plecami Anioła, a w 2012 roku do księgarń trafiły Błędne siostry oraz Przyciąganie niebieskie. O Błędnych siostrach wiele czytałam i nie zawsze były to recenzje przychylne. Znając pióro autorki, wiedziałam, że niekoniecznie musi to oznaczać, że powieść jest słaba. Styl Górskiej wyróżnia się niebanalną specyfiką, język oraz konstrukcja są fabuły ambitne, a jeśli do tego dodać niemałą objętość powieści, może ona stanowić czytelnicze wyzwanie. Lubię wyzwania, dlatego też książka trafiła w moje ręce.

Główną bohaterką Błędnych sióstr jest Karola, młoda kobieta, która opuściła Polskę, gdyż nic jej w niej nie trzymało. Po latach, dręczona atakami migreny, za namową lekarza wraca do ojczyzny. Odosobnienie, klimat Karkonoszy oraz zatrzymanie w pędzie życia mają przynieść uwolnienie od katuszy bólów głowy. Znajoma Karoli proponuje jej zamieszkanie w domu położonym na polanie, z daleka od siedlisk ludzkich. Szybko okazuje się jednak, że dom nie jest zwykłym domem, a o polanie, na której stoi, krążą legendy pełne tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń. Również samotność Karoli zostaje zmącona, gdyż musi dzielić mieszkanie z Arminem, sprawiającym wrażenie ukrywającego się w Karkonoszach. Współlokator tworzy wokół siebie kokon niedomówień, nie zdradza swojego nazwiska, nie opowiada o życiu zawodowym ani prywatnym. Bohaterka próbuje odkryć jego tożsamość, snuje domysły, myśli nawet, że przebywa pod jednym dachem z przestępcą.  Prawda jest jednak zupełnie inna. Jaka? Oczywiście, że tego nie zdradzę.

W Błędnych siostrach losy Karoli splatają się z legendą. Bohaterka odkrywa tajemnice swojej rodziny równorzędnie z poznawaniem historii starego domu i jego dawnych mieszkańców. Nawiązuje nić porozumienia z duchami, wykonując zlecone przez nie zadanie. W zamian zostaje otoczona opieką, dom oraz polana stają się jej oazą bezpieczeństwa. Karola niejako bierze udział w legendzie, która ożywa, jest częścią jej życia. Tylko od czytelnika zależy czy uwierzy w opowieść o sarnach, chroniących bohaterkę przed zamarznięciem, chłodnym powiewie na karku czy wizjach dotyczących przeszłości. Może je odrzucić, nazwać gorączkowym majakiem, skutkiem uderzenia w głowę albo wynikiem stanu zapalnego w mózgu, powodującego migreny. Może też dać im wiarę, wsiąknąć w magiczną atmosferę, dopuścić do siebie myśl o istnieniu niezwykłości.

Nie mniej pasjonująca do legendy domu na polanie jest historia rodziny Karoli. Bohaterka musi ją odkryć, aby odzyskać równowagę wewnętrzną, spokój, na nowo stać się sobą. Przeglądając karty pamiętnika, poznaje dziewczynę, którą kiedyś była, wspomina dzieciństwo, przyjaciół, ważne chwile, aby dojść do wniosku, że nie zna już tamtej siebie. Połączenie Karoli, którą była kiedyś oraz tej, którą się stała, jest jednak niezbędne do uzdrowienie duszy i ciała.

Górska w swojej powieści zastosowała bardzo ciekawy zabieg. Mianowicie dom na polanie jest jednym z bohaterów. Myśli, czuje, żyje własnym życiem, komunikuje się z ludźmi, poniekąd sam o sobie decyduje. Wybiera mieszkańców, którym chce zapewnić schronienie oraz poczucie bezpieczeństwa. Nie jest zwykła budowlą, mającą służyć, ale bytem, chcącym tworzyć z lokatorami zgodną jedność. Pragnie miłości, ale też nią obdarza.

Błędna siostry Renaty L. Górskiej to powieść niezwykła, magiczna, pełna tajemnic. Może przerażać objętością, ale historia w niej opisania jest warta czasu, poświęconego na lekturę. Polecam wszystkim, którzy lubią, kiedy w świat bohaterów wkraczają elementy magii, tajemnicy, legendy. 

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam nic o tej autorce ani książce, ale brzmi bardzo intrygująco. Może kiedyś się skuszę, chociaż duchy to trochę nie "moja bajka", ale odkrywanie dawnej siebie i tajemnice rodzinne jak najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za przychylną książce recenzję i pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)