Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

poniedziałek, 4 listopada 2013

W świecie JonaszaAutor: Natasza Orsa
Tytuł: W świecie Jonasza
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2013
Format książki: E-book
Ilość stron: 163
Moja ocena: 7/10O Nataszy Orsie nie napiszę nic, bo tak naprawdę nic nie wiem. Zasoby Internetu tajemniczo milczą, a podobno można w nim znaleźć wszystko. Nie można! Trudno. Pozostaje mieć nadzieję, że to się niebawem zmieni. Chwilowo musi wystarczyć informacja, że W świecie Jonasza jest debiutancką powieścią Nataszy Orsy. Sięgając po książkę nie wiedziałam, czego się spodziewać i zostałam zaskoczona. pozytywnie.

Główną bohaterką powieści jest Monika, młoda kobieta po rozwodzie. Już pierwsze zdania zdradzają, że czytelnik ma do czynienia z osobą bardzo skrzywdzoną. Zdrada męża była tak bolesna, że Monika zamknęła się na uczucia. Postanowiła nigdy więcej nie obdarzyć miłością mężczyzny. Jej życie zaczęło oscylować wokół pracy, którą zresztą kochała, bo przynosiła satysfakcję, pozwalała osiągnąć sukces. Pewnego dnia przyjaciółka wyciągnęła Monikę do klubu, gdzie poznała Jonasza, mężczyznę do którego na pewno wzdychała większość kobiet w lokalu. Wybrał Monikę. Nie przejmując się jej oporem, zdobywał najpierw informacje, później przychylność, chwile namiętności… Starał się też o uczucia. Czy skutecznie? O tym przekonacie się sami.

W świecie Jonasza jest powieścią erotyczną. Rozbudowane sceny cielesnego zbliżenia nie trącą jednak banałem czy prostactwem. Zostały napisane literackim językiem, przemawiają. Pojawiające się niekiedy wulgaryzmy mają na celu podkreślenie wagi przyjemności oraz sposobu jej odczuwania. Przyznam, że nie lubię w literaturze słów niecenzuralnych, rażą mnie i zwyczajnie denerwują. Tu ich zastosowanie zostało wyjaśnione w samej fabule, a użycie okrojone do koniecznego minimum. Gdyby zostały zastąpione innymi określeniami, na pewno wprowadziłoby to element sztucznej poprawności, okroiło zabarwienie emocjonalne wydarzeń.

Erotyka w powieści nie zasłania innych problemów. Przede wszystkim bohaterowie nie są nastawieni jedynie na seks, mają potrzeby duchowe. Orsa delikatnie, ale wyraziście nakreśliła wątek psychologiczny. Jonasz, mężczyzna niebezpieczny, silny, taki, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, pragnie miłości. Takiej prawdziwej, duchowej, której nie może kupić, chociaż jest człowiekiem bardzo bogatym. Dlatego podejmuje o nią walkę z Moniką. Musi jednak najpierw zrozumieć, że wszędobylskie macki kontroli oraz władza nad ciałem kobiety nie gwarantują uczuć. Sama Monika zaś walczy nie tylko z lękiem przed zranieniem. Boi się utraty wolności, chce być niezależna, samodzielna, wolna, a przy Jonaszu jest to niemal niemożliwe. Czy te dwie poranione przez los osoby kiedyś zdołają dojść do kompromisu? Czy raz zdradzona Monika otworzy się na miłość? Myślę, że warto sprawdzić.

Orsa wzbogaciła swoją powieść również o wątek sensacyjny. Niebezpieczeństwo, gra konspiracyjna, do której zostaje zmuszona Monika, oraz zabiegi Jonasza, polegające na zdekonspirowaniu kłamstw i uników, zaciekawiają, budzą w czytelniku dreszczyk emocji. I właściwie do samego końca nie wiadomo, jaki będzie finał powieści. Bohaterowie nieustannie walczą ze sobą i tylko w sytuacjach erotycznego podniecenia są zgodni, pragną wejść na wyżyny przyjemności. Razem.


W świecie Jonasza dostarcza niezapomnianych emocji. Ze względu na odważne sceny erotyczne oraz soczysty język jest powieścią tylko dla dorosłych. Na pewno nie polecam osobom wstydliwym, nadwrażliwym i takim, których gorszy widok zakochanych całujących się w miejscu publicznym. Książka bez wątpienia warta uwagi. Poza erotyką jest w niej kilka naprawdę ciekawych wątków, a i sama erotyka demitologizuje pewne sprawy.

3 komentarze:

 1. Ja niestety nie czytam erotyków. Ale z pewnością jest to ciekawa opowieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic na siłę. :) Dlatego staram się uczciwie i w miarę rzetelnie pisać o książkach, żeby każdy mógł stwierdzić, co jest dla niego.

   Usuń
 2. Naprawdę fajna książka i to polskiej autorki! Super polecam. Trochę psychologi i trochę mroku i sensacji i ..erotyki. Bardzo ciekawie napisana.

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)