Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 5 grudnia 2013

Ważne pytania... O "Niezapominajkach" Eweliny Kłody

Autor: Ewelina Kłoda
Tytuł: Niezapominajki
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania 2012
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 520
Moja ocena: 6/10


Niezapominajki to debiutancka powieść Eweliny Kłody, pisarki urodzonej w Bielsku-Białej, a obecnie mieszkającej w hrabstwie Norfolk. Do lektury zachęcił mnie tytuł. Uwielbiam niezapominajki. I lubię czasem przeczytać coś o młodzieży i dla młodzieży.

Powieść jest pamiętnikiem głównej bohaterki, Izabeli, która po śmierci matki musi opuścić ukochany Kraków i przeprowadzić się do Bielska, do dziadka. Kiedy czytelnik ją poznaje, jest przepełniona żalem, zbuntowana, ale też bardzo samotna. Przede wszystkim nie akceptuje siebie, swojej kobiecości, boi się okazywać uczucia, uznając, że są oznaką słabości. Przypomina trochę jeża, który chce być kochany, a jednocześnie wciąż wystawia kolce. Nie potrafi poradzić sobie ze złością na dziadka, ponieważ ten wyrzucił z domu jej matkę, kiedy dowiedział się o ciąży. Ich wspólne życie pod jednym dachem przypomina walkę. Na szczęście Izabela znajduje w Bielsku przyjaciółkę, Maję, która pomaga jej wejść do nowego środowiska. Poznaje również fakty z życia swojej mamy, ogląda pamiątki, czyta listy, rozmawia z ludźmi, którzy ją znali i kochali albo nie lubili. Musi się zmierzyć z wydarzeniami z przeszłości. Próbuje też odnaleźć ojca, a to nie jest zadanie łatwe.

Bardzo mi się spodobał sposób, w jaki Ewelina Kłoda opisała przyjaźń. Jest to więź, która po prostu trwa, bez względu na wszystko. Nie polega na bezkrytycznym patrzeniu, ale na szczerości. Taka przyjaźń bywa trudna, bo prawda nie zawsze jest tym, co bliska osoba chce usłyszeć, ale ona nadaje relacją autentyczności. Bohaterowie nie przeżywają życia za swoich przyjaciół, uczestniczą w nim. Wspierają w chwilach trudnych, cieszą się sukcesami, po prostu są obecni, ale nie przytakują każdej decyzji, każdemu wyborowi, bo nie chcą krzywdy bliskiej osoby. Zawsze mówią, co myślą, są jednak gotowi nieść pomoc nawet wtedy, kiedy przyjaciel mimo wszystko będzie miał kłopoty.

Niezapominajki to również powieść o dorastaniu; potrzebie miłości, akceptacji; o szukaniu odpowiedzi na pytania: kim jestem? gdzie jest moje miejsce? kim chcę być? co jest dla mnie ważne? Izabela na oczach czytelnika dorasta, oswaja się z przeszłością, pokonuje jej demony. Z dziewczynki, której jedynym celem i sensem był bunt, staje się młodą kobietą powoli dopuszczającą do głosu uczucia. Najbardziej chyba jednak mnie urzekło, że stworzeni przez Ewelinę Kłodę bohaterowie mają w sobie dobro. Popełniają błędy i naprawdę wiele im brakuje do ideałów, ale są ludźmi wartościowymi, mają cele, chcą walczyć o lepsze jutro dla siebie. Na pewno są postaciami wartymi poznania.


Książka idealna dla nastolatek. Wartościowa, pełna aktualnych problemów i autentycznych emocji, prawdziwa. Opowiada o problemach bliskich ludziom młodym, myślę jednak, że spodoba się również osobom starszym. Warta lektury choćby po to, żeby zrozumieć, że pod skorupką zbuntowanej nastolatki może się kryć naprawdę wartościowa, godna poznania, wrażliwa osoba. Mnie przypadła do gustu, więc polecam.
______________
Inne tego autora:
1. W poszukiwaniu siebie

2 komentarze:

  1. Widzę, że warta uwagi- że taka prawdziwa, owszem ludzie zwykle nie okazują się tacy, jak na pierwszy rzut oka- wysilmy się i zajrzymy pod pierwszą warstwę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę bardzo prawdziwa. Polecam, jeśli problematyka Cię interesuje. :)

      Usuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)