Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 22 stycznia 2014

Zamek z piaskuAutor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Zamek z piasku
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Filia
Rok wydania 2013
Format książki: Papier
Ilość stron: 284
Moja ocena: 7/10


Zamek z piasku… Któż nie widział takiej konstrukcji? Kto jej nie budował? Zapewne każdy, już jako dziecko, realizował swoje umiejętności architektoniczne w piaskownicy albo na plaży, doświadczając pierwszych radości tworzenia czegoś nowego oraz pierwszych rozczarowań, spowodowanych nietrwałością dzieła. Bo zamek z piasku to coś, co musi ulec zniszczeniu, prawda?

A niekoniecznie! Magdalena Witkiewicz w swojej powieści Zamek z piasku porównała taką budowlę do miłości, uczucia trwałego i niezniszczalnego. Weronika, bohaterka książki, jest szczęśliwą mężatką. Marka zna od dawna, to przy nim nauczyła się kochać. Wspomnienia najpiękniejszych chwil młodości oraz bliskich miejsc łączą się w jakiś sposób z jego obecnością. Ich uczucie wyrosło na fundamencie przyjaźni, zrozumienia, chęci bycia razem, zdawać by się więc mogło, że przetrwa wszystko. Pewnego dnia Weronika zapragnęła zostać matką. I to jej marzenie stało się przysłowiową wodą podmywającą miłość, niszczącą go jak woda zamek z piasku. Bo pomimo starań, dziecka wciąż nie było… Czy małżeństwo Weroniki i Marka przetrwa kryzys? Po odpowiedź odsyłam do powieści Magdaleny Witkiewicz.

Zamek z piasku jest powieścią o marzeniach, które można zrealizować, ale niekoniecznie tak, jak bohaterowie by sobie tego życzyli. Zostać matką… Pozornie proces bardzo prosty, a sama realizacja przyjemna, tutaj staje się czymś wręcz niemożliwy, a starania doprowadzają do stopniowego rozpadu szczęśliwego małżeństwa. Po co są marzenie? Po to, żeby je realizować na miarę swoich możliwości, nie krzywdząc kochanych osób. Weronika, zapatrzona w swoje pragnienia, zapomniała o tym, co daje jej siłę do walki z przeciwnościami losu. Zapomniała o miłości.

Zamek z piasku jest zatem również powieścią o miłości, która trwa, tak po prostu. Nie można jej zabić, nie można o niej zapomnieć. Jeśli jest prawdziwa, będzie istnieć zawsze i kiedyś o sobie przypomni. Oby nie za późno. Miłość jest jedyną na świecie rzeczą, o którą należy walczyć, o którą należy dbać, jak o budowlę z pisaku, bo chociaż jest nieśmiertelna, może ulec zniszczeniu.

Zamek z piasku jest powieścią o przyjaźni, która jest potrzebna i bardzo ważna, ale nigdy nie zastąpi miłości. Przyjaciel wysłucha, pocieszy, doradzi, pomoże, ale nie zapewni poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji. Weronika przekonała się o tym na własnej skórze. Nie było to miłe doświadczenie, ale na pewno konieczne.

Prosty język oraz lekki, nienapuszony styl wypowiedzi sprawiają, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Poruszony przez Magdalenę Witkiewicz temat niepłodności przyjemny i łatwy na pewno nie jest. Z takim problemem boryka się wiele małżeństw. Autorka pokazuje możliwości rozwiązań. Nie ocenia, nie krytykuje, nie podaje gotowych recept. Opowiada historię pewnego małżeństwa, które pogubiło się pomiędzy zakrętami przygotowanymi przez los. Magdalena Witkiewicz przedstawia zagadnienie z punktu widzenia bohaterki, czyli Weroniki, zapewne dlatego, że kobietę jest jej łatwiej zrozumieć, ale pokazuje też jej ślepotę na uczucia męża, egoizm oraz ośli upór.


Zamek z piasku jest adresowany przede wszystkim do pań. Opowiada o tym, co dla kobiet ważne, istotne, potrzebne. Polecam.

________________
Inne tego autora:
1. Szkoła żon
2. Opowieść niewiernej
3. Ballada o ciotce Matyldzie

2 komentarze:

  1. Czytałam różne recenzje, muszę się osobiście zapoznać z "Zamkiem z piasku".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, na pewno warto wyrobić sobie własne zdanie ;)

      Usuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)