Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 27 lutego 2014

Makatka losów. "Grecka mozaika" Hanny Cygler


Autor: Hanna Cygler
Tytuł: Grecka mozaika
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Rebis
Rok wydania 2014
Format książki: Papier
Moja ocenia:8/10


Grecka mozaika Hanny Cygler jest powieścią, składającą się z wielu ludzkich historii, połączonych osobą Jannisa Kassalisa. Jannis, zwany też Jankiem, pochodzi z greckiej rodziny, ale urodził się w Polsce. Po latach wraca do Grecji jako człowiek zamożny, szczęśliwy i spełniony życiowo. Właśnie w ojczyźnie odnajduje go Nina, Polka poszukująca ojca…

W rozmowach z nieznaną dziewczyną Jannis wraca do niełatwej przeszłości. Opowiada o szczęśliwym dzieciństwie spędzonym z rodzicami w Bieszczadach; przeprowadzce do Krakowa po śmierci matki; nagłym pojawieniu się macochy oraz konieczności samodzielnej walki o lepszą przyszłość dla siebie. Czytelnik poznaje też historię młodości matki i ojca Jannisa oraz pobudki, które skłoniły ich do stworzenia rodziny. Bo w świecie rządzonym koniecznością codziennej walki o przetrwanie nie było miejsca na miłość. Małżeństwo często przypominało transakcję niosącą obustronne korzyści.

Kim dla Jannisa jest Nina? Dlaczego niespodziewanie pojawiła się w jego życiu? W jaki sposób wpłynęła na uporządkowane życie Kassalisa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w powieści Grecka mozaika.

Książka została napisana prostym językiem, który doskonale oddaje klimat przedstawianych scen oraz emocje bohaterów. Zmiana czasu i miejsca akcji buduje napięcie, podsycając ciekawość czytelnika. Cygler opowiada tylko o ważnych, znaczących dla bohaterów oraz powieści wydarzeniach. Zwarta, klarowna akcja nie zostawia miejsca dla nudy. Powieść czyta się szybko, płynnie. Trudno się od niej oderwać.

Bohaterowie zostali wykreowani bardzo wiarygodnie. Oni żyją w miejscu i czasie sobie wyznaczonych, dostosowując się do norm społecznych. Cygler dała im nie tylko emocje i uczucia, ale też kazała radzić sobie w wyznaczonych przez historię okolicznościach. Nie są to papierowe osobowości, ale postaci z prawdziwymi charakterami, emocjami, pragnieniami i ambicjami. Nie są ani dobrzy, ani źli. Są normalni. Popełniają błędy, czują, kochają, przeżywają rozterki, myślą. Są na swój sposób żywi, zaistnieli w mojej wyobraźni. Wierzę im.

Grecka mozaika z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubią literaturę mocno osadzoną w realiach historycznych, pokazującą zmiany ustrojowe, społeczne i kulturowe. Jest to też powieść dla tych, którzy nie boją się emocji, oraz prawdy mieszkającej w ludzkich duszach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)