Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

poniedziałek, 3 lutego 2014

Na rozstaju dróg. O "W poszukiwaniu siebie" Eweliny KłodyAutor: Ewelina Kłoda
Tytuł: W poszukiwaniu siebie
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk
Rok wydania 2013
Format książki: Papier, e-book
Moja ocena: 7/10

Ewelina Kłoda zadebiutowała w 2012 roku książką Niezapominajki, napisaną w formie pamiętnika nastolatki. W poszukiwaniu siebie jest drugą pozycją autorki, a zarazem kontynuacją Niezapominajek. Powieści, chociaż mają identyczną formę, tych samych bohaterów oraz są ze sobą treściowo powiązane, mogą istnieć samodzielnie.

Od śmierci matki Izabeli minęły już cztery lata, ale ból wciąż mieszka w dziewczynie. Nauczyła się jednak z nim żyć, dorosła. Mieszka z przyjaciółmi w wynajętym domu, studiuje, ma kochającego chłopaka, wciąż jednak czegoś w życiu szuka. Nie potrafi określić swoich uczuć. Nie jest pewna, czym chce się zajmować. Nie wie do końca, gdzie jest jej miejsce na ziemi. Przypadkowo znaleziony list sprawia, że poukładane sprawy z przeszłości na nowo burzą spokój i zmuszają do poszukiwania korzeni oraz odpowiedzi na pytanie: kim jestem? Czy Izabela odnajdzie szczęście? Czy w końcu pozna tajemnice przeszłości? O tym warto przekonać się, czytając powieść W poszukiwaniu siebie.

Książka bardzo autentyczna. Czytając, ani przez chwilę nie miałam wątpliwości, że taka dziewczyna jak Iza istnieje. Nawet jeśli bohaterka została w pełni wymyślona, to jestem niemal pewna, że wiele młodych osób w jej wieku przeżywa podobne rozterki, szuka swojej życiowej drogi, pragnie miłości, akceptacji i zrozumienia. W tym fikcyjnym świecie żyją prawdziwe dylematy, uczucia, rozterki. Przeżywamy je każdego dnia. Naprawdę, czasami warto to sobie uświadomić, żeby nie pozwolić, żeby ktoś przypiął nam łatkę „inny”. Ewelina Kłoda pokazuje, że każdy ma prawo do błędów, złych decyzji, wahań, bo dzięki nim zdobywa życiowe doświadczenie i staje się kimś mądrym, a co za tym idzie, potrafi docenić szczęście, doświadczane każdego dnia.

W poszukiwaniu siebie to powieść o przyjaźni, która nie nakłada pęt, ale pozwala na błędy. Przyjaźni trwającej, chociaż czas upływa. Przyjaźni polegającej nie na słodkich uśmiechach i ploteczkach, ale na byciu obok, kiedy pojawiają się prawdziwe kłopoty i mówieniu prawdy, nawet bardzo bolesnej. Jest to również książka o miłości, cichutko czekającej na swoją szansę. Kto powiedział, że prawdziwe uczucie to niekontrolowane wybuchy namiętności, szybowanie nad ziemią i ślepe zauroczenie? Ewelina Kłoda pokazuje, że prawdziwie kochać, to bać się o bliską osobę, dzielić z nią trudy codzienności, dzielnie trwać obok w każdej sytuacji.

I jeszcze kilka słów o bohaterach. Są to młodzi ludzie, którzy wiele w życiu przeszli. Przeżyli gorycz porażki, popełniali błędy, ale się nie poddali. Wciąż walczą o siebie, o swoją przyszłość, o najbliższych. Mają wartości, cele, pragnienia. Upadają, ale potrafią wstać, otrzepać kolana i iść dalej. Za to ich podziwiam.


Powieść dla młodych czytelniczek, ale zapewne również osoby starsze przeczytają ją z przyjemnością. Może w bohaterach W poszukiwaniu siebie zobaczą siebie sprzed lat i wspomną dawne czasy? A może dzięki lekturze matkom będzie łatwiej zrozumieć córki? Książka na pewno warta uwagi. Wzrusza, porusza, ukazuje świat młodej dziewczyny takim, jaki jest naprawdę. 

_________________
Inne tego autora:
1. Niezapominajki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)