Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 12 lutego 2014

Od pierwszego dotyku


Autor: Joanna Łukowska
Tytuł: Od pierwszego dotyku
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Antologia opowiadań
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2013
Format książki: E-book
Moja ocena: 7/10


Joanna Łukowska pochodzi z Poznania. Jest magistrem matematyki, ale zajmuje się pisaniem. Współpracuje z pismami kobiecymi. Zadebiutowała w 1994 książką Nieznajomi z parku wydaną pod pseudonimem Joan Bowen. Autorka powieści, opowiadań, felietonów oraz tekstów dla dzieci.

Od pierwszego dotyku jest zbiorem trzydziestu dziewięciu opowiadań o miłości. Każde stanowi odrębną całość. Różni je właściwie wszystko: wiek bohaterów; ich zawód, temperament i oczekiwania względem życia, przeszłość i przyszłość; osoba narratora, a łączy jedno: miłość. Joanna Łukowska przedstawia w antologii różne oblicza uczucia. Czasami pojawia się ono nagle, innym razem mieszka w bohaterach bardzo długo, czekając na swoją szansę. Bywa też tak, że nie jest żadnym uczuciem, a jedynie fascynacją, namiętnością, spazmem rozkoszy.

Do mnie najbardziej przemówiły cztery opowiadania. Przede wszystkim pierwsze Pedant i gaduła. On jest spokojny, poukładany, odrobinę sztywny. Imponuje opanowaniem, rozwiązuje problemy w sposób racjonalny. Ona się spóźnia, nosi barwne ubrania i dużo mówi. Ma mnóstwo szalonych, stojących na granicy bezpieczeństwa pomysłów. Czy sylwestrowy wyjazd w góry zbliży do siebie dwie tak różne osobowości?
Warto też wspomnieć o historii zatytułowanej Zapomniałam. Narratorka, Kasia, spadła ze schodów. Zajście poprzedziła rodzinna sprzeczka. Wypadek spowodował amnezję. Oczywiście policja bada, czy mąż nie zepchnął Kasi ze schodów. Ona tymczasem na nowo poznaje człowieka, za którego wyszła, ponownie się w nim zakochując. Czy amnezja zmieni ich życie? Co było przyczyną wypadku? Zachęcam do przeczytania opowieści.

Opowiadanie tytułowe Od pierwszego dotyku, przedstawia historię dziewczyny ze zwyrodnieniami kręgosłupa oraz rehabilitanta, którego dłonie dają chwilową ulgę w bólu. Dotyk nie jest jednak tylko lekiem, budzi też dreszcz rozkoszy. Oboje mają defekt: ona za duże piersi, on bliznę na twarzy. Czy ich znajomość ma szansę przerodzić się w miłość?

I bardzo przewrotny tekst Schadzka. Marek czeka na Basię w centrum handlowym.. Ona ma męża, dzieci, a jednak proponuje flirt najlepszemu przyjacielowi, byłemu kochankowi. Przyszła na spotkanie wystrojona jak na randkę. Chociaż może była to randka? Marek jest żonaty, nie przeszkadza mu to jednak w adorowaniu przyjaciółki w miejscu publicznym. Śmieją się, wspominają dawne czasy, komplementują się wzajemnie. Jaki będzie finał tej historii?


Te kilka słów o opowiadaniach zgromadzonych w antologii Od pierwszego dotyku jest tylko namiastką tego, co znajdziecie w książce. Są tam historie zabawne, romantyczne, zmysłowe i wzruszające. Zapraszam więc do lektury. 
_________________________
Inne tego autora:
1. Nieznajomi z parku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)