Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 22 marca 2014

Znane i bezpieczne contra nowe i kuszące... "Kruchość jutra" Ewy BauerAutor: Ewa Bauer
Tytuł: Kruchość jutra
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Szara Godzina
Rok wydania 2013
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 106
Moja ocena: 6/10


Książkowy debiut Ewy Bauer miał miejsce w 2011 roku. Była to powieść W nadziei na lepsze jutro. Kruchość jutra jest jej kontynuacją, może jednak śmiało funkcjonować jako osobna, samodzielna historia.

Anna po wyprowadzce od męża jest szczęśliwa w nowym związku. Partner, Michał, daje jej wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, pomaga w opiece nad dziećmi. Jest niemal idealny. Niemal stanowi jednak kluczowe znaczenie dla powieści. Anna nie dostrzega wad Michała, a tajemnica, otaczająca jego przeszłość, nie jest powodem do nieppokoju. Chce być szczęśliwa. Złożenie pozwu rozwodowego ma zakończyć stare życie. Pierwsza rozprawa, jak to zwykle bywa, jest bardzo trudna, nawet bolesna. Robert nie zamierza łatwo oddać Annie wolności i zrzec się prawa do opieki nad dziećmi. Niespodziewanie na jaw wychodzą fakty z przeszłości Michała. Jak zakończy się ta historia? Czy Anna podjęła właściwą decyzję, odchodząc od męża? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powieści.

Kruchość jutra to przede wszystkim książka o straconym zaufaniu, duchowych rozterkach, zagubieniu oraz trudnych decyzjach. Czasami jedno nieprzemyślane posunięcie zmienia całe dotychczasowe życie. Anna, kobieta zraniona i zdradzona, pragnie uwolnić się od niewiernego męża. Dzieci łączą ją z nim jednak na zawsze, a ona sama nie może zapomnieć, że jest też matką, a synowie potrzebują ojca. Co jest ważniejsze osobiste prawo do szczęścia czy szczęście dzieci? Bohaterka musi znaleźć rozwiązanie tego problemu, a ono wcale nie jest łatwe. Zresztą, wiele małżeństw, które się rozstaje, musi sobie z tym poradzić. Ewa Bauer przedstawiła temat wiarygodnie i bardzo prawdziwie.

W powieści pojawił się również wątek kryminalny. Anna, dla dobra dzieci i swojego, musi rozszyfrować zagadkę przeszłości Michała. Ten motyw sprawia, że książka staje się ciekawsza. Nie ma tu jednak trzymających w napięciu scen, szybkiej akcji ani błyskotliwych dialogów. Przeciwnie, Ewa Bauer oparła fabułę na refleksjach Anny, jej duchowych rozterkach i wątpliwościach.

Kruchość jutra jest powieścią zdecydowanie lepszą od W nadziei na lepsze jutro, ale tytuł sugeruje, że nie można się spodziewać szczęśliwego finału, przez co całość staje się bardzo przewidywalna. Skondensowana fabuła miejscami przypomina streszczenie. Dialogi czasami są nienaturalne. Powieść ratuje płynny język, wiarygodne przedstawienie rysu psychologicznego bohaterów oraz prawdziwość poruszanej problematyki.


Kruchość jutra na pewno przypadnie do gustu czytelnikom lubującym się w literaturze opowiadającej o ludzkich dylematach, życiowych dramatach oraz trudnych wyborach.

__________________
Inne tego autora:
1. W nadziei na lepsze jutro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)