Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

niedziela, 30 marca 2014

Co z tym życiem jest nie tak? "Hydra pamiątek" Katarzyny Woźniak


Autor: Katarzyna Woźniak
Tytuł: Hydra pamiątek
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo RW2010
Rok wydania 2013
Format książki: E-book
Ilość stron: 156
Moja ocenia 7/10


W dzisiejszych czasach dobrze płatna praca na szanowanym stanowisku jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego. Daje przecież stabilizację materialną oraz poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego więc Anna, bohaterka powieści Hydra pamiątek nie potrafi cieszyć się życiem? Jest przecież cenionym pracownikiem banku i co miesiąc na jej konto wpływa godziwe wynagrodzenie. Powinna być szczęśliwa. Wielu na jej miejscu by było…

Pewnego dnia Anna jest świadkiem wypadku drogowego. Budzi to w niej pytania o sens życia, które wiedzie. Co rano wstaje, nakłada na siebie „służbowy” strój bankowca i w tłumie podobnych do siebie osób spieszy do pracy. Bezpieczna monotonia zdaje się pozbawioną radości i sensu egzystencją. Męczy. Znużenie Anny dostrzega również jej przełożony, dlatego postanawia wysłać swoją najlepszą pracownicę na konferencję do Mediolanu. Los zadecydował jednak inaczej. Bohaterka wsiadła w pociąg do Amsterdamu. Rozmowa z przypadkowo poznanym mężczyzną uświadamia jej, że nadszedł czas na realizację marzeń. Anna zawsze pragnęła grać na gitarze. Co spotka ją w nieznanym mieście? Szansa na lepsze życie, miłość, spełnienie i realizowanie pasji, czy może kolejne rozczarowanie? Tego już nie zdradzę.

Powieść Hydra pamiątek zawiera w sobie wiele pytań o sens i cel życia. Katarzyna Woźniak nie boi się filozoficznych monologów. Bohaterowie snują refleksje nad sensem życia i śmierci. Próbują zdefiniować pojęcia szczęścia, wiary, miłości, wolności. Odważnie rozważają na temat Boga, religii, celu istnienia. Książka nie przedstawia więc losów pewnej bohaterki, która nagle postanawia zmienić coś w swoim życiu, ale głębokie filozoficzno-refleksyjne rozważania o sensie ludzkiej egzystencji. Na tym tle prosta opowieść o miłości staje się wyjątkową historią dwojga ludzi, którzy zwyczajnie musieli się spotkać, aby osiągnąć to, co w życiu najważniejsze. Aby chociaż przez chwilę doświadczyć szczęścia.

Język powieści doskonale komponuje się z poruszaną w niej problematyką. Wymaga skupienia na czytanym tekście, zmusza do refleksji oraz zastanowienia się nad sensem i celem własnego życia. Barwny, obrazowy styl pisania pomaga wyobrazić sobie miejsca zwiedzane przez bohaterów. Autorka nie serwuje jednak opisów w czystej postaci, ale okrasza je przemyśleniami swoich postaci oraz komentarzami narratora, który niekiedy zwraca się wprost do czytelnika. Wtedy powieść przybierała ton nieco moralizatorski. Przyznam, że kilkakrotnie byłam już zmęczona dydaktyczno-filozoficznymi partiami tekstu. Rozpraszałam się. Najwidoczniej została zagubiona równowaga pomiędzy fikcją a refleksyjnością.


Hydra pamiątek nie jest powieścią, którą można przeczytać jednym tchem. Należy ją sobie dawkować powoli, niespiesznie poznawać kolejne poruszane przez autorkę zagadnienia. Warto też zostawić sobie czas na osobiste przemyślenia. Powieść na pewno przypadnie do gustu czytelnikom nie bojącym się filozofii w literaturze, lubiącym rozważania o sensie i celu życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)