Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

"Gdzie jesteś, Leno?" Joanny Opiat-BojarskiejAutor: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł: Gdzie jesteś, Leno?
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2013
Ilość stron: 324
Format książki: Papier, e–book
Moja ocena: 8/10


Często czytamy bądź słyszymy ogłoszenie typu „Wyszła z domu i dotychczas nie wróciła”. Wydaje nam się jednak, że problem istnieje jakby obok, dotyczy innych ludzi, na pewno nie nas. Joanna Opiat-Bojarska w powieści Gdzie jesteś, Leno? pokajała, że zaginąć bez śladu może nawet zwykła studentka anglistyki. Bohaterka pracowała w kawiarni, miała chłopaka, prowadziła normalne, nawet nudne życie. Nie udzielała się towarzysko. Etykietka kujonki sprawiała, że wiele osób jej nie lubiła, ale posiadała też przyjaciół. Była normalną, niewyróżniającą się z tłumu dziewczyną. I zaginęła…

W piątkowy wieczór Lena, tak jak większość dziewcząt w jej wieku, wybrała się z przyjaciółmi do pubu. Świętowali zdanie egzaminu z językoznawstwa. Nikt nie mógł jednak przewidzieć, że czas radości będzie miał przykry finał. Lena samotnie opuściła pub i zaginęła bez wieści. Poszukiwania prowadzą podkomisarz Przemysław Burzyński oraz posterunkowy Michał Majewski. Policyjne śledztwo sprawia, że na światło dzienne wychodzą liczne, nie tylko rodzinne, tajemnice. Poznajemy więc sekrety przeszłości matki Lany, Doroty. Dowiadujemy się, co łączy ojczyma i chłopaka zaginionej. Poznając kolejne fakty z życia bohaterów, definiujemy znaczenie miłości macierzyńskiej, partnerskiej, ojcowskiej oraz więzi łączącej przyjaciół. Mamy też możliwość oglądania typowej dla naszych czasów znieczulicy na cudzą krzywdę. Najpierw jej dawkę serwuje policja, później ojciec Leny, znajomi ze studiów, ostatecznie nawet współlokatorzy, którzy samodzielnie nie włączyli się w poszukiwania, nie wyszli z żadną inicjatywą. Mieli przecież swoje życie.

Joanna Opiat-Bojarska bardzo ciekawie nakreśliła również wątek życia rodzinnego Przemysława Burzyńskiego. W pracy dobry policjant, w domu kochający mąż i ojciec. Niestety, pogodzenie obowiązków zawodowych niekoniecznie jest możliwe z prowadzeniem udanego życia rodzinnego. Bardzo żałuję, że autorka nie rozbudowała tego wątku, skupiając się jedynie na poszukiwaniach Leny.

W Gdzie jesteś, Leno? mamy plejadę naprawdę ciekawych osobowości. Przede wszystkim nie są to postaci papierowe, ale świetnie pomyślane, z duszą i charakterem. Oczywiście nie wszystkich bohaterów można lubić, z wieloma czytelnik może się jednak utożsamić, zrozumieć go, poczuć to samo.

Powieść przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów. Tajemnica zaginięcia Leny zdecydowanie zdominowała fabułę. Pojawiają się tu jednak również wątki obyczajowe, historie związków oraz ciekawie rozbudowane rysy psychologiczne postaci. A co się stało z Leną? Oczywiście, że nie zdradzę.


2 komentarze:

  1. Ależ jestem ciekawa tej pozycji. :) Wprawdzie już po prawie po Świętach, ale wszystkiego dobrego życzę.

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)