Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

piątek, 13 czerwca 2014

Czas na szczęście. "Malownicze. Wymarzony czas" Magdaleny KordelAutor: Magdalena Kordel
Tytuł: Malownicze. Wymarzony czas
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Znak
Rok wydania 2014
Format książki: Papier, e–book
Ilość stron: 352
Moja ocena 9/10

Recenzja przedpremierowa

Malownicze. Wymarzony czas jest kontynuacją powieści Malownicze. Wymarzony dom. Magdalena Kordel zaprasza czytelnika do świata znanych mu bohaterów, ale wprowadza do niego nowe postaci, aby urozmaicić fabułę i w szerszym kontekście pokazać poruszaną problematykę.

Poznajemy Martę, przyjaciółkę Madeleine, która przerażona powrotem męża postanawia opuścić Warszawę. Zabiera córkę, Zosię, oraz psa i wsiada w pociąg, obierając kurs na Malownicze. Tego samego dnia do domu Magdy przyjeżdżają wizytatorki, mające sprawdzić, czy jest on miejscem odpowiednim dla dzieci, czyli Marcysi i Ani. Splot nieszczęśliwych, nieco komicznych wydarzeń, nieprzystosowanie mieszkania, brak stałego zatrudnienia, ale przede wszystkim zła wola ludzi sprawiają, że możliwość stworzenia dla dziewczynek rodziny zastępczej staje pod wielkim znakiem zapytania. Ani Marta, ani Magda nie mają jednak zamiaru poddawać się przeciwnościom losu W Malowniczem pojawia się również Kacper, ojciec Julii. On również musi podjąć walkę o córkę, miłość, o samego siebie. Jest jeszcze zakochany w Magdzie Michał, który nie potrafi zdecydować, co jest dla niego ważniejsze: wolność i życie bez zobowiązać, a może stabilizacja u boku bliskiej sercu kobiety. Czy Marcysia i Ania będą miały spokojny, bezpieczny dom? Jaką tajemnicę nosi w sercu Marta? Co kryje się za smutnym spojrzeniem Zosi? Czy Kacper zasłuży na wybaczenie? I ostatecznie, jakie decyzje podejmie Michał? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w powieści.

Bohaterowie książki, chociaż nie są idealni, mają w sobie życiową mądrość. Ich postawa, siła oraz determinacja często zasługują na podziw. Przede wszystkim jednak są to ludzie potrafiący właściwie ocenić siebie i swoje zachowanie. Czasem wcześniej, czasem później, ale dostrzegają błędy, chcą je naprawić, potrafią przeprosić. Dlaczego zwracam uwagę na tak elementarne sprawy? Bo dzisiaj żyjemy bezrefleksyjnie. Panuje ogólna znieczulica, a empatia jest jak znoszona, niemodna sukienka. Magdalena Kordel w Malownicze. Wymarzony czas, pokazuje, że może być inaczej. Czasem zwykłe przeprosiny, danie kolejnej szansy, umiejętność słuchania oraz bycia obok jako przyjaciel potrafią zburzyć mury nienawiści, nieufności, złych chęci.

Malownicze. Wymarzony czas jest opowieścią o krzywdzie wyrządzanej dzieciom przez dorosłych. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, sprawa Marcysi i Ani, które przez lata żyły bez miłości, w strachu, brudzie i głodzie. A kiedy dostają szansę na normalny, ciepły dom, szansę na miłość, wtedy zapatrzone w paragrafy urzędniczki zaczynają stwarzać problemy. Jest też mały Franio, wychowanek domu dziecka. Chłopcem zaopiekowała się rodzina, ale po jakimś czasie zwróciła go, jak niepotrzebną rzecz, ponieważ nie spełniał oczekiwań. Zosia natomiast przez całe swoje kilkuletnie życie ćwiczyła bycie niewidzialną. Marta tylko raz słyszała, jak jej córka głośno się śmieje. Nie można też zapomnieć o Julii, która, co prawda, jest już dorosła, ale również została skrzywdzona. Kochała ojca bezwarunkową miłością dziecka, otrzymując w zamian obojętność, samotność, tęsknotę… Magdalena Kordel pokazała, że na poranioną dziecięcą duszę nie można nakleić plasterka. Tylko miłość i cierpliwość potrafią sprawić, że krwawiące rany zaczną się zabliźniać.

Powieść smakuje jak doskonale przyprawiona potrawa. Momenty smutne przeplatają się ze wzruszającymi; dramatyczne wydarzenia z zabawnymi; miłość z niechęcią. Autorka zaserwowała czytelnikowi garść różnych emocji i wrażeń, zmuszając go do głośnego śmiechu, wyciskając łzy wzruszenia albo prowadząc akcję tak, żeby trzymać w ciągłym napięciu. Wszystko doskonale wyważone, w idealnych proporcjach, więc nie nudzi i nie powoduje przesytu.


Malownicze. Wymarzony czas przypomina, co w życiu jest naprawdę ważne, co ma sens, o co warto walczyć. Lektura idealna na poprawę humoru, optymistyczna, ale też mądra i zmuszająca do refleksji. Zapewnia miłe spędzenie czasu, przenosząc w świat ponadczasowych wartości. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak.

_________________________________
Inne tego autora:

2 komentarze:

  1. O, koniecznie trzeba będzie przeczytać, takie powieści lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do mnie niedługo powinna przyjść, więc mam nadzieję, że odbiorę ją równie pozytywnie jak Ty. Dla mnie będzie to pierwsze spotkanie z autorką :)
    www.blaskksiazek.pl

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)