Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 13 listopada 2014

Zagadka przeszłości. "Jezioro cierni" Magdaleny ZimniakAutor: Magdalena Zimniak
Tytuł: Jezioro cierni
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Prozami
Rok wydania 2013
Ilość stron: 304
Format książki: Papier, e-book
Moja ocena: 9/10


Powieść Jezioro cierni zdobyła tytuł najbardziej poruszającej książki roku. Jest to Nagroda Czytelniczek Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" 2014. Czy byłam zdziwiona? Nie bardzo. Magdalena Zimniak ma bowiem niezwykły talent do budowania fabuły tak, że trzyma w napięciu od początku do końca, a później jeszcze długo żyje w podświadomości czytelnika. Doświadczyłam tego podczas obcowania z Willą i Pokojem Marty, dlatego Jezioro cierni od dnia premiery było na mojej osobistej liście lektur obowiązkowych.

Magdalena Zimniak opowiada historię Katarzyny, która dwadzieścia lat temu uciekła z Polski. Chciała stać się kimś innym, wymazać z pamięci lata dzieciństwa i młodości. Nie używała ojczystego języka, nikomu nie mówiła, skąd pochodzi. Nie zdołała jednak zatrzeć wszystkich śladów przeszłości. Pozostały choćby zdawkowe informacje w dokumentach. Dlaczego bohaterka postanowiła zapomnieć o rodzinie i przyjaciołach, wyrzec się ojczyzny, języka, a nawet własnego imienia? To jest główna zagadka Jeziora cierni, a rozwiązać ją ma Peter, syn Katarzyny.

Dziewiętnastoletni chłopak udaje się więc do Polski i nawiązuje kontakt z dziadkiem Antonim i ciotką, Moniką. Oboje są niezwykle rozczuleni pojawieniem się wnuka i siostrzeńca. Ofiarowują mu bezwarunkową miłość Peter bardzo szybko odrzuca obsesyjny strach matki. Próbuje budować relacje z rodziną. Pragnie też poznać wielki, skrywany przez lata sekret, nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak bardzo jest on bolesny.

W Jeziorze cierni nic nie jest oczywiste ani takie, jak czytelnik mógłby przypuszczać. Chwilami miałam nawet wrażenie, że istnieje kilka prawd. W rzeczywistości jednak autorka zmyślnie wplotła mnie z sieć kłamstw i emocji, aby pokazać bolesny dramat bohaterów, z których każdy znał jedynie część prawdy. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, tragedia Katarzyny, porzucającej wszystko, co kiedyś kochała, nawet samą siebie. Jednak jej siostra, Monika, również walczy z demonami przeszłości. Niby wiedzie normalne życie, ale nie jest szczęśliwa. Mroczny sekret niewoli i dręczy wyrzutami sumienia również Antoniego. Czy Peterowi uda się wyzwolić najbliższych z sieci kłamstw? O tym już czytelnik musi przekonać się sam.

Na szczególną uwagę zasługuje syn Katarzyny, młody, ciekawy świata i spragniony miłości chłopak o niezwykłej wręcz wrażliwości. Przyjeżdża do Polski nie tylko po to, żeby rozwiązać rodzinną zagadkę, ale też żeby poznać znaczenie słowa miłość oraz dowiedzieć się, kim jest. Podąża śladem rodziców, odwiedza miejsca, w których zaczęło się rodzić ich uczucie, ale też szuka własnego szczęścia. U jego boku zaś kroczy Agnieszka, dziewczyna z cierniem w sercu. Wyjęcie go okaże się niezwykle bolesne, ale konieczne. Bo tylko człowiek żyjący w prawdzie może być naprawdę szczęśliwy. Magdalena Zimniak pokazała, że każdy człowiek ma jakąś tajemnicę, nosi w sobie zagadkę. Kluczem do budowania relacji z drugą osobą jest szczerość, bo kłamstwo wcześniej czy później wyjdzie na jaw i zburzy zbudowaną na sobie namiastkę szczęścia.


Jezioro cierni zawiera znakomite studium psychologiczne bohaterów, borykających się ze sprzecznymi uczuciami, ale jest też piękną opowieścią o miłości, nie tylko tej damsko-męskiej, ale też rodzicielskiej i synowskiej. Książka mroczna, pełna tajemnic, emocji, lęków, ale dająca nadzieję na dobrą przyszłość. Genialnie zbudowane napięcie, piękny język oraz wartka, ciekawa fabuła sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Polecam każdemu, kto ma odwagę zmierzyć się z zagadką przeszłości Katarzyny.
____________________
Inne tego autora:
1. Willa
2. Pokój Marty

1 komentarz:

  1. Studium psychologiczne, tajemnice- książka wygląda obiecująco.

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)