Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 4 grudnia 2014

Hollywoodzka bajka. "Dla Ciebie wszystko" Katarzyny MichalakAutor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Dla Ciebie wszystko
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Literackie
Rok wydania 2014
Ilość stron: 297
Format książki: Papier
Moja ocena: 5/10


Dla Ciebie wszystko jest kontynuacją losów bohaterów poprzednich powieści Katarzyny Michalak, Wiśniowego dworku oraz W imię miłości. Spotykamy więc ponownie trojaczki Danusię, Dankę i Daniela oraz mieszkańców Jabłoniowego Wzgórza. Mała Ania Kraska jest już dorosłą kobietą i właśnie skończyła medycynę. Marzy o karierze neurochirurga. Dostała nawet propozycję stażu w Stanach, gdzie mogłaby się uczyć od doktora Andermana, który kiedyś przedłużył życie jej matki. Danusia i jej mąż prowadzą szczęśliwe życie w Wiśniowym Dworku. Nie mają własnych dzieci, ale odnajdują się jako rodzice adopcyjni i rodzina zastępcza. Danka zaś załamała się po niemiłej wieści od Ariela. Próbowała popełnić samobójstwo, co sprawiło, że Daniel wrócił do Polski.

Podczas konnej przejażdżki Ania znajduje pobitego do nieprzytomności mężczyznę. Jako lekarz musi mu pomóc. Nie ma jednak pojęcia, kim jest pacjent. Dopiero jego reakcja na wieść o tym, że miałby zostać przewieziony do szpitala oraz zdjęcie w sfałszowanym dowodzie zdradzają jego tożsamość. Jest to ścigany międzynarodowym listem gończym Daniel van der Welt. Dlaczego praworządna lekarka decyduje się pomóc przestępcy? Ach to dobre serduszko! Ania zostawia więc pacjenta pod opieką Marii i Edwarda jabłonowskich, a sama jedzie do Gdańska, gdzie ma spędzić kilka chwil ze swoim ukochanym oraz podjąć walkę o staż w szpitalu. Na oddziale poznaje czteroletniego Piotrusia po amputacji nogi. Chłopczyk jest samotny, zaniedbany i zastraszony. Matka zaginęła, pielęgniarki nie dają mu odpowiedniej opieki. Oczywiście niezwykle empatyczna Ania chce pomóc, ale nie wie jak. Daniel jednak ma pewien plan i przy pomocy Ani oraz swoich sióstr wprowadza go w życie.

Jak to zwykle w powieściach Katarzyny Michalak, pojawia się też wątek miłosny. Uczucie połączy Anię i Daniela. Czy uczciwa dziewczyna i międzynarodowy przestępca mogą być szczęśliwą parą? Dla autorki jest to jak najbardziej możliwe, ale zanim się to stanie, bohaterowie muszą doświadczyć całej serii nieszczęść, znaleźć się w sytuacjach beznadziejnych, a nawet przetrwać odwiedziny Marlenki i jej depresji. Doskonale wiem, że życie składa się z momentów radosnych i smutnych, ale horror, który Michalak zafundowała Ani złamałby zapewne każdą wrażliwą istotę. Naprawdę, nie mam pojęcia, jak to się stało, że bohaterka nie uciekła w alkoholizm, ba, nawet nie zaczęła palić! Żaden normalny człowiek tak bezinwazyjnie by tego koszmaru nie przetrwał.

Dla Ciebie wszystko jest taką bajką dla starszych dziewczynek. Wszystko stanowi literacką fikcję i nawet nie pretenduje do miana świata zbliżonego do rzeczywistości. Fabuła została odrealniona, postaci, zarówno pozytywne, jak negatywne, przerysowane, całość trąci moralizatorstwem. Zaś szczęśliwy finał następujący po ogromnej dawce nieszczęść i łez sprawia wrażenie przesłodzonego.

Fabuła jest raczej spójna, chociaż czasem miałam wątpliwości merytoryczne. Ekspertem w sprawach medycyny oraz granic możliwości ludzkiego organizmu jednak nie jestem, więc nie podejmuję się oceny.

Powieść czyta się płynnie, bez większych zgrzytów. Język jest ładny, stoi na granicy potocznego i literackiego, często jednak trąci patosem, a sam narrator bardzo często narzuca czytelnikowi swoje zdanie. Niezwykle uwznioślone i przerysowane są tu uczucia. Autorka świetnie gra na emocjach, odwołując się do wrażliwości czytelnika. Robi to z premedytacją używając nie tylko słowa, ale też motywów literackich, nie ukrywajmy, starych i dawno już ogranych. Dobry jest ten, kto działa pod wpływem pozytywnych uczuć, a ten, kto został ich pozbawiony jest zły. Innej alternatywy nie ma. Proste, typowo bajkowe rozumowanie.


Lektura niezobowiązująca, lekka, łatwa w odbiorze, idealna na zabicie czasu i wyrwanie się z szarej codzienności. 

_____________________
Inne tego autora:
1. Wiśniowy dworek
2. W imię miłości
3. Ogród Kamili
4. Zacisze Gosi

1 komentarz:

  1. Jakoś nie przepadam za tą autorką, ale póki co czytałam tylko jedną jej książkę.

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)