Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 5 marca 2015

Kim jestem? "Rozdroża" Sabiny Waszut - opowieść o istocie człowieczeństwa

Autor: Sabina Waszut
Tytuł: Rozdroża
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Muza
Rok wydania 2014
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 320
Moja ocena: 7/10


W 1934 roku życie na Górnym Śląsku toczyło się swoim rytmem. Może nie było ono dostatnie, ale w miarę poukładane. Obok Polaków mieszkali Niemcy. Prowadzono mniej lub bardziej udane interesy z Żydami. I chociaż narodowość miała znaczenie, społeczeństwo potrafiło wspólnie funkcjonować. Powieść Rozdroża Sabiny Waszut szkicuje ten obraz bardzo wiarygodnie. Pozwala nawet, aby Niemkę, Sophie, oraz syna polskiego powstańca, Władka, połączyło uczucie. Dla zakochanych nieważne jest pochodzenie, a miłość, która zakwitła pomiędzy nimi, daje nadzieję na dobre, spokojne życie. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie wielkie idee wielkiego przywódcy.

Wybuch drugiej wojny światowej weryfikuje poglądy mieszkańców Górnego Śląska i wystawia na próbę uczucia. Władek zostaje wcielony do polskiej armii, a kiedy Śląsk zajmują Niemcy, jedyną szansą na przetrwanie dla Sophie jest przyznanie się do swojego pochodzenia i wykorzystanie go. Ona zostaje stenokopistką, on żołnierzem, jeńcem, przymusowym wojownikiem. Oboje każdego dnia stają do walki o swoje człowieczeństwo. Najważniejsze w tym całym zamieszaniu nie jest dążenie do wielkich celów, ale przetrwanie.

Obawiałam się trochę, że Rozdroża będą klejoną powieścią o wielkich bohaterkach poświęcających życie za ojczyznę i o patriotyzmie, dającym siłę do pokonywania wszystkich przeszkód, dominującym nad rozsądkiem, własnym dobrem oraz innymi uczuciami. Nic z tych rzeczy. Tu największym wrogiem jest wojna, która wszystko niszczy. Właśnie z nią bohaterowie walczą. Są ludźmi słabymi. Czują głód, tęsknią, boją się, a nawet odrzucają wielkie idee. Pragną jedynie jakoś poukładać swoje życie, odpocząć, mieć spokój. Ambicje przywódców nie mają znaczenia. Nie chcą za nie ginąć. Pragną żyć wśród bliskich, budować bezpieczny świat bez wojny. Siłę czerpią nie z uczuć patriotycznych, ale z miłości oraz z nadziei na spokojne jutro.

Język powieści jest płynny, akcja wartka, przez co tekst czyta się szybko, bez znużenia. Sabina Waszut nie próbuje wyciskać z czytelnika łez żalami bohaterki, opisami bestialstwa wojennego oraz ludzkiego cierpienia. W krótkich, konkretnych słowach szkicuje bardzo realny obraz życia  wywróconego przez wojnę do góry nogami. Nie rozwodzi się nad krzywdą, tylko o niej wspomina, pozwalając czytelnikowi czuć ją i rozumieć wedle własnych możliwości. I chyba właśnie dzięki takiemu zabiegowi powieść jest niezwykle poruszająca.

Rozdroża pokazują całą brutalność wojny oglądanej oczami Sophie. Dziwna jest ta wojna, bo przyjaciel walczy w niej przeciwko przyjacielowi. Sąsiad nagle staje się wrogiem albo wręcz odmawia mu się prawa do funkcjonowania w społeczności, w której żył od lat. I nawet nie ma właściwiej odpowiedzi na pytanie: kim jesteś?

Oczywiście, w literaturze, nie tylko polskiej, jest wiele powieści poruszających tematykę drugiej wojny światowej. Rozdroża pokazują jednak jej nieco inne oblicze. Brutalne, ale możliwe do oswojenia. Ludzie głodni, odzierani z człowieczeństwa, poniżani, pragną tylko jednego, szczęścia dla siebie i swoich bliskich. Bo człowiek jest w stanie przetrwać naprawdę dużo, dopóki ma nadzieję, dopóki kocha i jest kochany. Książka nasączona cierpieniem, ale też prawdziwą miłością. Taką bez terminu ważności.


Rozdroża są powieścią dla czytelników odważnych. Tematyka, wbrew pozorom, bardzo aktualna. Bo to nie jest książka o drugiej wojnie światowej, ale o istocie człowieczeństwa. Polecam osobom, które nie boją się wejść w świat młodej kobiety, którą los zbyt okrutnie doświadczył. 

1 komentarz:

  1. Książkę mam w planach, więc będę mogła porównać nasze wrażenia ;)

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)