Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 4 czerwca 2015

Ogródek życia. "Dom na skraju" Kasi Bulicz-KasprzakAutor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Tytuł: Dom na skraju
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Prószyński i Spółka
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 416
Format książki: Papier, e-book
Moja ocena: 7/10


Czym jest dom? Niby proste pytanie, ale zapewne każdy udzieli innej odpowiedzi. Dlaczego? Dom kojarzy się z tym, czego doświadczyliśmy w zaciszu ścian, które powinny nam zapewniać spokój i bezpieczeństwo. Zapewne każdy z bohaterów powieści Kasi Bulicz-Kasprzak również inaczej zdefiniowałby to słowo. Bo też każdy z nich jest innym człowiekiem, co innego ma dla niego wartość, inaczej odczuwa codzienność.

Marta po rozwodzie wraca do domu, na znaną od lat ulicę Różaną, gdzie szuka pocieszenia, spokoju i bezpieczeństwa. Nie jest jednak w stanie uciec od codziennych problemów. W małej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko, trudno pozostać anonimowym, przeżywać swój ból w samotności. Matka, Janina, próbuje pomóc Marcie, szukając jej zatrudnienia. Leokadia, babcia męża, prosi Martę o pomoc w pracach ogrodowych. Karolina, była szwagierka i przyjaciółka, też raczej była, próbuje ją wykorzystać do osiągnięcia własnych celów. Zatem Marta, chcąc, nie chcąc, zostaje wciągnięta w problemy lokalnej społeczności.

Bardzo istotnym aspektem życia mieszkańców ulicy Różanej jest uprawianie ogródków. Co roku organizowany jest nawet konkurs, mający na celu wyłonienie najpiękniejszego. Na pielęgnacji kwiatów jedni znają się bardzo dobrze, inni mniej, a jeszcze inni nie mają doświadczenia. Każdy pragnie jednak uprawiać swój kawałek ziemi, bo to daje mu satysfakcję, uspokaja, zbliża do przyrody, ale też łączy z sąsiadami.

W powieści Dom na skraju ogród ma znaczenie symboliczne. Mieszkańcy Różanej, pielęgnując rośliny, pragną pokazać światu nie tyle piękno kwiatów, ale też zaakcentować urok swoich domów. Ogród staje się wizytówką szczęścia (albo nieszczęścia), manifestem, a czasem nawet obrazem duszy człowieka. Doświadczony ogrodnik umie dbać o rośliny, mądry wie, kogo poprosić o pomoc, sprytny sięga czasem po chwyty niedozwolone, a zły nie potrafi wyhodować nawet trawnika. Dbałość o kwiaty wymaga cierpliwości, mądrości oraz uczucia. Czy to przypadek, że takich samych starań wymaga ludzkie szczęście? Nie wystarczy kupić i zasadzić kwiatów, trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie będą miały najlepsze miejsce do wzrostu oraz jak o nie dbać. Podobnie jest ze szczęściem. Nie wystarczy go zdobyć, trzeba jeszcze umiejętnie, z wyczuciem pielęgnować.

Kasia Bulicz-Kasprzak w swojej powieści przedstawia czytelnikowi plejadę kobiecych osobowości. Każda z bohaterek ma wady i zalety, co czyni je ludzkimi i pozwala się z nimi utożsamić. Charaktery postaci kobiecych doskonale obrazują ich ogrody. Żaden nie jest doskonały. Sztuką jest jednak ukrycie wad, a podkreślenie zalet. Wymaga pracy i starań, aby osiągnąć złudzenie piękna. Nad swoją osobowością również trzeba pracować.


Dom na skraju posiada niezwykle skromną fabułę, ale piękną głębię, którą czytelnik odkrywa dzięki osobistym refleksjom. Naprawdę warto się na nią otworzyć. Nie ma tu szybkich zwrotów akcji, ale jest kilka tajemnic. Nie ma niezwykłych zjawisk, jest prosta codzienność spleciona z nitek ludzkich łez i radości. Powieść o kobietach, dla kobiet i chyba tylko kobieta jest w stanie odkryć jej urok.

____________________
Inne tego autora:

1 komentarz:

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)