Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 7 listopada 2015

Gdzie jest sprawiedliwość? "Zapłata" Małgorzaty Rogali


Autor: Małgorzata Rogala
Tytuł: Zapłata
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: W. A. B.
Rok wydania: 2015
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 288
Moja ocena: 8/10


Samosądy są w Polsce przestępstwem. Cóż jednak pozostaje najbliższym brutalnie zamordowanej osoby, kiedy winni, na skutek braku dowodów, uniknęli kary? Zapomnieć, zamknąć ten etap życia, czy wymierzyć sprawiedliwość poza prawem? Te pytania na pewno zadaje sobie wiele osób pogrążonych w bólu po stracie najbliższych. Bezkarność zbrodniarzy pogłębia cierpienie, co często zmusza do podjęcia samodzielnych działań.

Identyczną sytuację opisuje Małgorzata Rogala w powieści Zapłata. W toalecie jednego z warszawskich nocnych klubów zostaje zamordowany młody prawnik. Kilka dni później dochodzi do kolejnego zabójstwa.  Prowadzący śledztwo w tej sprawie Agata Górska i Sławomir Tomczyk szybko łączą wydarzenia z niewyjaśnioną zbrodnią sprzed lat. Wtedy, na skutek brutalnego pobicia, zginął Filip, narzeczony Justyny. Nic więc dziwnego, że właśnie Justyna jest jedną z podejrzanych. Brak jej alibi, wskazuje na nią również sposób, w jaki dokonano obu zbrodni. Rozwiązanie zagadki nie jest jednak aż tak proste.

Małgorzata Rogala w zmyślny sposób myli tropy nie tylko czytelnika, ale też śledczych, usiłujących rozwikłać zagadkę. W powieści nic nie jest jednoznaczne. Im więcej czytelnik dowiaduje się o zbrodni sprzed lat, tym bardziej popiera samowolny wymiar sprawiedliwości na oprawcach Filipa. Do czasu. O tym jednak muszę zamilknąć.

Autorka bardzo wiarygodnie skonstruowała bohaterów. Mają wady i zalety, są silni, pewni swego, ale też podlegają słabości. To ludzie z krwi i kości, jakich każdego dnia spotykamy na ulicach. Zachowania, lęki, emocje… Wszystko opisane precyzyjnie, wiarygodnie, zdradza doskonałą znajomość ludzkiej psychiki. Granica pomiędzy tym, co należy, a tym, co się czuje, co podpowiada intuicja jest tu bardzo cienka, niemal niewidoczna. Rozterki, momenty niepewności, wahania towarzyszą wszystkim bohaterom. Tylko morderca ma plan i konsekwentnie go realizuje.
Akcja powieści jest dynamiczna, ciekawa. Język płynny. Tekst czyta się szybko, niemal połykając kolejne akapity. A wszystko nie tylko po to, żeby poznać odpowiedź na pytanie: „kto zabił”, ale też, sprawdzić, jak potoczą się losy bohaterów. W fabułę został wpleciony wątek przyjaźni trwającej od dzieciństwa, molestowania nieletnich, a nawet miłosny. Otwarte zakończenie oraz niedomknięcie kilku spraw daje nadzieję na kontynuację. I dobrze. Bardzo chętnie spotkałabym się ponownie z bohaterami.


Zapłata jest dobrym, polskim kryminałem osadzonych we współczesnych realiach. Nie ma tu udziwnień, nielegalnych interesów, porachunków gangsterskich ani wyszukanych motywów. Opisane wydarzenia mogłyby się rozegrać niemal w każdej polskiej rodzinie. Książka na pewno przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów. Zawiera też elementy powieści obyczajowej, dlatego polecam ją również zwolennikom tego gatunku.

_________________
Inne tej autorki:
1. To, co najważniejsze
2. Kiedyś cię odnajdę

1 komentarz:

  1. Kryminał w zwykłych, polskich realiach- jestem go ciekawa.

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)