Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 9 grudnia 2015

Co w życiu jest ważne? "Marzenia szyte na miarę" Karoliny WIlczyńskiejAutor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Marzenia szyte na miarę z serii Stacja Jagodno (tom 2.)
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2015
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 230
Moja ocena: 7/10


Powieść Marzenia szyte na miarę jest kontynuacją historii rozpoczętej w Zaplątanej miłości. Stanowi jednak osobną całość fabularną, więc można ją czytać bez znajomości pierwszej części, chociaż na pewno trudniej będzie wejść w atmosferę tekstu i w pełni zrozumieć bohaterów.

Tamara próbuje pogodzić ze sobą pracę, bycie dobrą matką, opiekę nad babcią Różą i życie w zgodzie z matką. Marysia nadrabia zaległości w szkole, borykając się nie tylko z niechęcią nauczycieli i kolegów, ale też negatywnymi emocjami oraz bolesnymi wspomnieniami. Odpoczynek w domu Róży Marcisz na skraju Jagodna wydaje się takim plasterkiem na zgnębione dusze. A może po prostu pozwala skupić się na problemach innych osób, a nie tylko własnych?

Za sprawą tajemniczego dworku w lesie oraz dwu hrabianek, pamiętających czasy wojny i mających w sobie arystokratyczną godność Marzenia szyte na miarę przeniosły mnie w trochę inny, bajkowy świat. Świat, w którym są problemy, ale też kurz tajemnicy, przeszłości, swoistego rodzaju magia. Naznaczony niezwykłością jest też dom Róży Marcisz. Życie płynie tu zgodnie z ustalonym planem, ma swoje jasne i ciemne strony, nie omijają go choroby, smutne chwile, wszystko jednak zostało przefiltrowane przez mądrość wypływającą z doświadczenia. Bo Róża wiele w życiu przeszła. Udało jej się jednak stworzyć z domu oazę spokoju, zyskać ludzki szacunek nie pieniędzmi i władzą, ale dobrocią, szczerością, autentycznością.

Powieść Karoliny Wilczyńskiej pokazuje, jak być dobrym, ludzkim w nieludzkich, trudnych czasach. Niewiele potrzeba, żeby sprawić radość drugiemu człowiekowi. Ważne, żeby zawsze pozostawać w zgodzie z sumieniem, nie bać się bycia dobrym, wrażliwym, ale też pamiętać o własnych potrzebach. Wymaga to widzenia i słyszenia więcej niż inni, pochylenia się nad krzywdą najsłabszych, ubogich, takich, którym duma, chęć zachowania pozorów albo strach nie pozwalają zwerbalizować prośby o pomoc.

Marzenia szyte na miarę przemawiają do wrażliwości pięknymi historiami niebanalnych, ale prawdziwych bohaterów. Wartka akcja, piękne opisy oraz płynny język powieści bezkolizyjnie prowadzą czytelnika przez kolejne epizody fabularne. Opowieść wzrusza, irytuje, czasem bawi, na pewno zaciekawia. I pozostawia po sobie żal, że to już koniec, ostatnie zdanie… Niewyjaśnione zagadki, tajemnicze zniknięcie oraz kilka niedomkniętych wątków dają jednak nadzieję, że historia będzie miała ciąg dalszy.


Mnie pozostaje tylko zaprosić Was do Jagodna, do domku babci Róży, gdzie świat się zatrzymał, chociaż czas pędzi do przodu. Naprawdę warto czasem zadać sobie pytanie: co w życiu jest ważne, co ma sens?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)