Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 7 stycznia 2016

Odnaleźć w sobie człowieczeństwo... "W obcym domu" Sabiny Waszut


Autor: Sabina Waszut
Tytuł: W obcym domu
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2015
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 320
Moja ocena: 7/10W obcym domu jest kontynuacją losów bohaterów powieści Rozdroża. Zosia opowiada, jak wyglądało jej życie po wyzwoleniu. A wcale nie było ono kolorowe. Niby wojna się skończyła, zostawiła po sobie jednak zgliszcza i na świecie, i w ludzkiej psychice. Należy odbudować nie tylko zniszczone budynki, od podstaw stworzyć państwo polskie. Człowiek musi też odzyskać rodzinę i godność, co jest chyba w tej powojennej zawierusze najtrudniejsze.

Głód, chłód i niepewność jutra są chlebem powszednim dla mieszkańców Śląska. Radość z powrotów mężczyzn do domów splata się z troskami dnia codziennego. Zosia i Władek próbują na nowo poukładać swoje życie i być szczęśliwi. Nie jest to jednak łatwe. Wojna odcisnęła na nich piętno. Już nic, nawet miłość nie jest taka sama. To jednak ona pomaga bohaterom wstać, wziąć życie za bary, nie poddawać się. Walka ze słabościami, przeciwnościami losu, nawet ze strukturami tworzącego się państwa o lepsze jutro dla siebie i dla rodziny staje się ich sensem i celem. Nie brak w tym życiu chwil gorzkich, bolesnych, smutnych, ale są też radosne. Bo człowiek jest stworzony do kochania.

Myślę, że właśnie odnalezienie mieszkającej w sercu dobroci jako tej, która kładzie kres wojennym nieszczęściom jest kluczem do rozumienia powieści. Bardzo utkwił mi w pamięci wątek z brudną, zapchloną kotką w roli głównej. Zwierzę podkradało jedzenie ludziom, którzy sami mieli go niewiele. Jedni przeganiali je, głośno pomstując, chcieli zemsty. Inni, jak Zosia, bronili. Za dobre serce i zrozumienie kotka zapłaciła jak umiała, zaopiekowała się maleńką córeczką Zosi.

Powieść poruszająca, przemawiająca do wrażliwości, a jednocześnie prosta, bardzo realistyczna, prawdziwa. Przedstawione w niej emocje są ludzkie, zrozumiałe. Na pewno warto je odkryć, bo dzisiaj, w świecie zdominowanym przez nowości technologiczne zaginęła prostota uczuć.

Sabina Waszut nie trudzi się tworzeniem dogłębnych portretów psychologicznych. Opisując codzienne sytuacje, pozwala czytelnikowi czuć to, co bohaterowie. Styl jest prosty. Zdania krótkie, szkicują fabułę, ale to wrażliwość wypełnia ją barwami i uczuciami. Tę powieść należy czytać sercem, żeby zrozumieć ogrom tragedii bohaterów oraz siłę, którą z siebie wykrzesali, aby żyć.

W obcym domu na pewno przypadnie do gustu czytelnikom szukającym w książkach czegoś więcej niż trzymającej w napięciu fabuły.

____________________________
Inne książki Sabiny Waszut:
1. Rozdroża


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)