Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 11 lutego 2016

Jak cię poznać, tajemnico? "Sekret zegarmistrza" Renaty KosinAutor: Renata Kosin
Tytuł: Sekret zegarmistrza
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Znak
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 416
Format książki: Papier, e-book
Moja ocena: 8/10


Ostatnio zapanowała moda na poznawanie historii swojej rodziny. Już dzieci w szkołach podstawowych tworzą drzewa genealogiczne, a im bardziej są one rozbudowane, tym większa satysfakcja. Na pewno wiele osób może się pochwalić pochodzeniem szlacheckim albo bohaterskimi czynami przodków. Te mniej chlubne występki często zostają przemilczane, a niektóre imiona celowo okryte płaszczem zapomnienia. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi poznajemy, śledząc losy rodziny Śmiałowskich opisane przez Renatę Kosin w Sekrecie zegarmistrza.

Lena odziedziczyła po dziadkach wiekowy dworek na Podlasiu. Zegarmistrzowski warsztat dziadka zamieniła na pracownię do wyrobu biżuterii. Nie były to jednak zwykłe błyskotki, wykorzystywano w nich mechanizmy zegarków. W ten sposób Lena chciała zachować pamięć o bliskich zmarłych. Z tego samego powodu starała się nie wprowadzać w domu żadnych istotnych zmian. Niestety, przeprowadzenie gruntownego remontu okazało się konieczne. Podczas rozbiórki starego, nieużywanego od czasów wojny pieca znaleziono carski mundur oraz nadpalony dziennik z 1884 roku. Lena zapragnęła rozszyfrować, co te rzeczy mają wspólnego z historią jej rodziny. Pomoc w badaniu przeszłości zaoferowały jej córka, Ksenia oraz nowopoznana Nadia, która przeczuwała, że z historią rodu Śmiałowskich są związane losy siostry jej dziadka. Kim była autorka pamiętnika i co łączyło ją z właścicielką butiku na południu Francji?

Tego, oczywiście, nie zdradzę. Mogę jedynie zapewnić, że opisana przez Renatę Kosin historia nie jest ani spokojna, ani nudna, a rozwikłanie zagadki wcale nie będzie zadaniem łatwym i bezpiecznym. Tych, którzy nie są jeszcze do powieści przekonani informuję, że przeczytałam ją z zapartym tchem. Głównie dzięki przemyślanej konstrukcji powieści. Fabuła ma nie jeden, ale kilka punktów kulminacyjnych i kilka zmyślnie splecionych sekretów. Autorka stopniuje napięcie, niespiesznie, ale konsekwentnie odkrywając kolejne tajemnice przeszłości.

Bardzo ciekawie zostali również skonstruowani bohaterowie. Każdy nosi w sercu wartą odkrycia zagadkę. Nie ma postaci na wskroś złych ani przesadnie dobrych. Wszyscy popełniają błędy i muszą za nie płacić. Międzypokoleniowa galeria indywidualności tworzy niebanalną mieszankę, której spożywanie pozwala czytelnikowi śmiać się i płakać wraz z bohaterami.

A skoro już jesteśmy przy potrawach, to żeby pobudzić apetyt na tę powieść dodam, że Renta Kosin znakomicie doprawiła ją płynnym, lekkim w odbiorze językiem, pięknymi opisami oraz doskonale zbilansowanymi emocjami. Historia splata się z teraźniejszością, smaki, aromaty i barwy te z przeszłości i te współczesne tworzą niebanalną, wartą poznania kompozycję fabularną.  

Sekret zegarmistrza na pewno przypadnie do gustu miłośnikom powieści obyczajowych oraz pasjonatom rozszyfrowywania zagadek.

Zaczytanego dnia!
___________________
Inne powieści Renaty Kosin:

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak oraz autorce.
1 komentarz:

  1. Tajemnic pilnie tropię w lekturach, na pewno poszukam :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)