Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 21 maja 2016

Człowiek contra przyroda. "Szlachetne pobudki" Kasi Bulicz-Kasprzak

Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Tytuł: Szlachetne pobudki, tom II cyklu Po sąsiedzku
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Prószyński i S – ka
Rok wydania: 2015
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 424
Moja ocena: 7/10


W Szlachetnych pobudkach powracają bohaterowie powieści Dom na skraju. Jest to powrót niebanalny, bo po tragedii, jaką zgotowała mieszkańcom ulicy Różanej rzeka Młynówka. Powódź uczyniła wiele zniszczeń, ale przyroda nie umarła, ma szansę odrodzić się na nowo. Ludzie, kiedy wywołany tragedią szok mija, odbudowują albo tworzą na nowo ogrody, ale też w innej rzeczywistości układają relacje z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami.

Życie bohaterów po tragedii toczy się dalej, ale nie jest już ono takie samo. Marta znalazła się w szpitalu. Zniszczenia w domu Agaty są tak duże, że nie można w nim mieszkać. Mąż Karoliny zaginął, a Julka jest zakochana na zabój. Kłamstwa, intrygi, niedomówienia odżywają jak rodząca się do życia przyroda. Zdawać by się mogło, że jedynym pewniakiem jest to, że we właściwym czasie komisja konkursowa przybędzie, aby obejrzeć ogrody.

Nie chcę za dużo opowiadać o fabule, żeby nie psuć Wam przyjemności czytania, możecie być jednak pewni, że wsiąkniecie w świat stworzony przez Kasię Bulicz-Kasprzak, utoniecie w nim bez reszty, ale będzie to przyjemne utonięcie. Spotkanie z niebanalnymi bohaterami, przeżywającymi problemy podobne do naszych, czyni powieść bardzo prawdziwą. Różnorodność ich charakterów sprawia, że nie są postaciami papierowymi, ale osobami niemal z krwi i kości. Wierzę im. Wierzę w ich uczucia i rozterki. Rozumiem motywy działania, chociaż nie zawsze są one moralne. Obcując z nimi, czułam się tak, jakbym była na Różanej i uczestniczyła w życiu jej mieszkańców. Kto wie, może w kolejnym tomie zamieszka tam osoba taka jak ja? Jest to bardzo prawdopodobne. Otwarte zakończenie daje nadzieję na kontynuację opowieści.

Wartka akcja, ciekawa fabuła, prawdziwość oraz żywy, bardzo płynny styl pisania są niewątpliwymi atutami Szlachetnych pobudek. Powieść została wpisana w nienachalną, wręcz subtelną metaforykę, porównującą przyrodę z człowiekiem. Ocena poczynań natury i ludzkich należy do czytelnika.

Książka obyczajowa. O kobietach i dla kobiet. Barwna jak ludzkie charaktery. Zwyczajna niczym szara codzienność, ale ciekawa w tej zwyczajności. Spotkanie ze powieścią zaowocuje mile spędzonymi chwilami. Polecam miłośnikom gatunku.

Zaczytanego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)