Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

czwartek, 25 sierpnia 2016

Odnowić czy zbudować od nowa? "Uzasadnione wątpliwości" Kasi Bulicz-Kasprzak


Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Tytuł: Uzasadnione wątpliwości, 3. tom cyklu Po sąsiedzku
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2016
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 408
Moja ocena: 8/10


A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój… Po powodzi zaś życie wcześniej czy później musi wrócić do normy. Uporządkowane ogrody na Różanej próbują ukryć, że niedawno zostały zniszczone przez wodę, a mieszkańcy układają swoje sprawy, walcząc o codzienny spokój. Nie jest to łatwe. Na pewno znacznie trudniej wyleczyć spustoszenia w ludzkich sercach od tych dokonanych przez żywioł na przyrodzie. Nie ma powrotu do przeszłości, bo to, co zostało zniszczone, już nigdy nie będzie nowe.

Uzasadnione wątpliwości to powieść o szukaniu właściwych rozwiązań. Mieszkańcy Różanej poradzili sobie z usuwaniem popowodziowych szkód, teraz nadszedł czas na porządkowanie relacji międzyludzkich, co jest zadaniem niełatwym. Najpierw trzeba bowiem nazwać mieszkające w sercach uczucia, odróżnić miłość od przywiązania, sympatii i pożądania, na nowo zdefiniować słowa przyjaźń, rodzina i mieć odwagę, żeby walczyć o siebie i własne szczęście. Kasia Bulicz-Kasprzak zafundowała bohaterom niełatwe uczuciowe zawirowania, dostarczając czytelnikom wielu emocji.

Powieść przede wszystkim zaskakuje, burząc stworzony na podstawie przesłanek ład wydarzeń. Zupełnie jakby autorka zabawiła się z czytelnikiem w ciuciubabkę. Pozwoliła mu snuć domysły, nie przeszkadzała w nich, aby na koniec wyciągnąć z rękawa asa. Nie jednego zresztą. To, co było czarne, nagle staje się białe. Następuje prawdziwa rewolucja w życiu fikcyjnych postaci i pewne jest tylko jedno: w odpowiednim czasie przybędzie komisja konkursowa, aby obejrzeć ogrody. Czy wygra najładniejszy? A może laury przypadną w udziale ogrodnikowi, który włożył w pielęgnację kwiatów najwięcej pracy? I co z klątwą Leokadii? To już musicie sprawdzić sami.


Bohaterowie z Różanej stali się dla mnie jak sąsiedzi. Jednych nie polubiłam, z innymi chętnie wypiłabym poranną kawę na tarasie. Niestety, świat fikcji trwa tylko chwilę. Ten stworzony przez Kasię Bulicz-Kasprzak w cyklu Po sąsiedzku na pewno był warty poznania. Nie ma tu szybkiej akcji, jest normalne życie zwykłych ludzi. Zostało jednak opowiedziane w sposób wiarygodny i ciekawy. Z czystym sumieniem polecam osobom lubiącym literaturę obyczajową.

Zaczytanego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)