Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

wtorek, 15 listopada 2016

Dawka pozytywnej energii. "Serce z bibuły" Karoliny Wilczyńskiej

Autor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Serce z bibuły, IV tom cyklu Stacja Jagodno
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo Czwarta Strona
Rok wydania: 2016
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 320
Moja ocena: 8/10


Serce z bibuły to tom, zamykający cykl Stacja Jagodno. Pojawia się tu nowa bohaterka, Jadwiga, dopełniając galerię niebanalnych kobiecych osobowości. Jest to postać zupełnie inna od tych już opisanych przez Karolinę Wilczyńską i, moim zdaniem, najciekawsza.

Jadwiga ma męża alkoholika oraz czwórkę dzieci. Z trudem udaje jej się zadbać o rodzinę. W domu panują chłód, głód i ubóstwo, ale jest on zawsze wysprzątany. Bohaterka wszystko robi dla dzieci. To one są jej sensem. O siebie nie dba. Włosy dawno nie były przycinane przez fryzjera, paznokcie nie błyszczały lakierem, a zniszczone pracą dłonie nie są nacierane kremem. Wytchnieniem dla Jadwigi jest robienie kwiatów z bibuły. Dzięki nim udało jej się zaprzyjaźnić z Małgosią, znaną z poprzedniej części cyklu. Czy żona burmistrza zdoła pomóc przygniecionej ciężarem życia kobiecie?

Tymczasem Marzena i Tamara są zaangażowane w sponsorowany przez Jana remont dworku hrabianek. Będzie to tytułowa Stacja Jagodno, czyli pensjonat, miejsce na imprezy integracyjne oraz prelekcje naukowe. Zapowiedź kontynuacji? Bardzo możliwe. Autorka zostawiła sobie otwartą furtkę, bo chociaż wszystkie wątki zostały zamknięte, to nie znaczy, że zakończone. Poza tym zawsze mogą się pojawić nowi bohaterowie.

Serce z bibuły to bardzo ciepła, optymistyczna powieść o kobietach w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń życiowych, o ich sile i o tym, że mogą zwyciężać, jeśli wykażą się determinacją, nie pozwalając, aby ich losem kierował przypadek. Ciekawie wykreowane bohaterki przysłaniają charaktery męskie. Seria o Jagodnie to feministyczny zakamarek, w którym mężczyźni są sprawcami prawie wszystkiego, co złe. Oczywiście nie brakuje tu pozytywnych bohaterów, ale zostali oni jakby pominięci, opisani bardzo oszczędnie. A może pojawiają się tylko dla kontrastu?
Lekki, niewymuszony styl oraz płynny język sprawiają, że powieść czyta się ją szybko, tonąc bez reszty w naprawdę ciekawej fabule. Moim zdaniem jest to najlepsza część serii. Chyba ze względu na to, że akcja toczy się wartko, bez zbędnych dłużyzn. Może niektóre wątki rozwinęły się za szybko, jakby autorka chciała już zamknąć opowieść, ale nie rzutuje to na odbiór powieści.


Seria Stacja Jagodno na pewno przypadnie do gustu miłośnikom literatury obyczajowej, dostarczającej wzruszeń, trochę tajemniczej, ale jednocześnie bardzo bliskiej rzeczywistości. Nie ma tu szybkiej, mrożącej krew w żyłach akcji, jest szara proza życia, ale opowiedziana w niebanalny sposób, emanująca niepowtarzalnym ciepłem. Chwile z bohaterkami Karoliny Wilczyńskiej na pewno sprawią, że długie, jesienne i zimowe wieczory staną się sympatyczniejsze.Wielu zaczytanych chwil, moi Drodzy :)

4 komentarze:

 1. Lubię powieści obyczajowe, ale ta fabuła jest mi zbyt bliska, więc raczej się nie skusze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego staram się możliwie najwięcej opowiedzieć o książce, żeby każdy mógł zdecydować, czy jest dla niego :)

   Usuń
 2. Właśnie walczę o tą książkę w jednym konkursie.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia :) Książka naprawdę warta uwagi.
   Miłego dnia :)

   Usuń

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)