Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 4 stycznia 2017

Kłopoty to jej specjalność! "Kocha, lubi, szpieguje" Joanny Szarańskiej


Autor: Joanna Szarańska
Tytuł: Kocha, lubi, szpieguje, II tom cyklu Kalina w malinach
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Czwarta strona
Rok wydania: 2016
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 324
Moja ocena: 7/10


Kocha, lubi, szpieguje jest kontynuacją losów Kaliny z I że ci nie odpuszczę. Powieść można jednak czytać bez znajomości pierwszego tomu, bo informacje niezbędne dla zrozumienia fabuły zostały przez autorkę przypomniane. Jak dla mnie było tych wspomnień nawet za dużo, ale może to jedynie moje zdanie.

Kalina jest szczęśliwa u boku Marka. Jej spokój burzy jedynie matka, która wciąż ocenia i poucza, ale przecież chce dobrze. Sielankę niespodziewanie psuje redukcja etatów. Kalina zostaje bez pracy, co postanawia wykorzystać Jola, czyniąc z niej opiekunkę dla swojej córeczki na czas romantycznego wyjazdu z ukochanym. Postawiona przed faktem dokonanym Kalina nie jest zachwycona. Postanawia oddać dziecko odpoczywającej w kamionkowskim spa przyjaciółce, wrócić do domu i zająć się pielęgnacją własnej urody. Niestety, los zaplanował dla niej coś zupełnie innego. W dworu w Kamionkach dochodzi do morderstwa, a Kalina jest jedną z podejrzanych w tej sprawie. Bohaterka postanawia zadbać o swoje dobre imię i rozwiązać zagadkę kryminalną.

W powieści pojawia się też Młynek – pies porzucony, który zapałał niespodziewaną miłością do Kaliny. Wprowadza on do fabuły sporo zamieszania, ale też bardzo ważną problematykę odpowiedzialności za zwierzę. Czworonóg nie jest maskotką, którą się bierze do domu dla zabawy, a później można wyrzucić. Ma uczucia. Kocha, tęskni, czeka, potrafi nawet wybaczyć. Wątek porzuconego pas uwrażliwia na krzywdę bezpańskich zwierząt, ale też zmusza do zastanowienia się nad tym, czym jest odpowiedzialność za całkiem od nas zależne stworzenie.

Kocha, lubi, szpieguje to komedia kryminalna bardzo wysokich lotów. Została napisana lekkim, przezabawnym językiem. Bohaterowie mają niebanalne poczucie humoru, potrafią śmiać się z samych siebie, myślą pozytywnie, a to jest niezwykle ważna cecha. Mój sprzeciw budzi jedynie postawa Marka, który niby kocha, troszczy się i chce dla Kaliny jak najlepiej, ale czasem miałam wrażenie, że traktuje ją jak niesforną dziewczynkę. Tak, dziewczyna ma talent do pakowania się w kłopoty, nie znaczy to jednak, że należy strofować ją jak dziecko, dawać nauczkę i ignorować. Marek chwilami zachowywał się jak nadęty buc przekonany o swojej wyższości. Ciągle coś mu się nie podobało, o coś się gniewał, coś próbował udowodnić. W sumie to nie mam pojęcia, co taka fajna Kalina w nim widzi. Poza tym, że jest przystojny i czasem drapie ją po plecach, jak ładnie poprosi. Zabrakło mi pomiędzy nimi uczucia, zrozumienia, bliskości. Możliwe jednak, że taki był zamysł autorki, a wszystko zostanie wyjaśnione w kolejnej części cyklu.


Spotkanie z bohaterami Joanny Szarańskiej uważam za udane. Z czystym sumieniem polecam tę niezwykle pozytywną, wprawiającą w doskonały nastrój powieść na pochmurne, długie wieczory.

Zaczytanego dnia!

_______________
Inne powieści Joanny Szarańskiej:
1. I że ci nie odpuszczę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)