Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

sobota, 28 stycznia 2017

Odpowiedzialne rodzicielstwo. "Stan nie! błogosławiony" Magdaleny MajcherAutor: Magdalena Majcher
Tytuł: Stan nie! błogosławiony
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2017
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 384
Moja ocena: 8/10


Czarny poniedziałek już na zawsze zapisze się w pamięci współczesnych Polaków jako dzień protestu przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Odziane na czarno kobiety (nie tylko) wyszły na ulice, aby opowiedzieć się nie za możliwością usunięcia niechcianej ciąży, ale za prawem do decydowania się na to w ściśle określonych przypadkach. Ruchy zjednoczone pod hasłem „pro life” na pierwszym miejscu stawiają życie, nawet jeśli jest ono związane z cierpieniem, nieuleczalną chorobą albo bezpośrednio zagraża zdrowiu matki. Mnie zadziwiło, że podczas tych protestów nikt nie mówił o uczuciach, rozsądku, odpowiedzialności. Zupełnie jakby dla rodziców podjęcie decyzji o donoszeniu bądź przewianiu ciąży było sprawą łatwą, jakby potrafili ją podjąć, odrzucając emocje. Może czasem lepiej nie wiedzieć, nie zastanawiać się?

Jak trudno dokonać takiego wyboru bardzo prawdziwie opisała Magdalena Majcher w powieści Stan nie! błogosławiony. Pola i Jakub niespodziewanie dowiadują się, że będą mieli dziecko. Dwie kreski na trzech testach ciążowych spadają na nich jak grom(y) z jasnego nieba. Wróć! Spadają na Polę, która nie czuje się gotowa na macierzyństwo, ma wiele obaw i, przede wszystkim, złe wspomnienia z dzieciństwa. Jakuba bardzo ucieszyła wiadomość, że zostanie tatą. Zaraził żonę swoim optymizmem, przekonując ją, że będzie świetną matką. Radość nie trwała jednak długo. Badania prenatalne wykazały bowiem możliwość wady genetycznej u dziecka.

Miesiące ciąży są dla Poli nie tylko czasem lęku o zdrowie maleństwa, ale też momentem rozliczeń z przeszłością. Bohaterka została w dzieciństwie poraniona przez matkę i wciąż ma do niej żal. Próbuje go oswoić, pisząc powieść. Dzięki tej terapii dowiadujemy się, jak wyglądało życie Poli, lepiej rozumiemy jej lęki oraz potrzebę miłości i akceptacji. Stan nie! błogosławiony jest nie tylko powieścią obyczajową, ale też głębokim studium psychologicznym. Pokazuje, jak sposób wychowania deprymuje dziecko i jak wpływa na postępowanie dorosłego człowieka.

W Stanie nie! błogosławionym zostały pokazane dwa skrajnie różne sposoby wychowania. W obu przypadkach podopieczni wyrośli na dobrych, odpowiedzialnych ludzi. Czy zatem można powiedzieć, że metody były dobre? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami, poznając bohaterów Magdaleny Majcher. Na pewno warto, bo są bardzo ludzcy, prawdziwi. Czytając powieść, wierzyłam w ich przemyślenia, rozumiałam zachowania, mogłam czuć to, co oni. Doskonale zbilansowane emocje i równowaga w osobowościach postaci sprawiają, że powieść nie jest przesłodzona ani nasączona nadmiarem cierpienia. Wzrusza, irytuje, bawi, wszystko w proporcjach odpowiednich dla komfortu czytania.

I jest bardzo mądra. Pokazuje, czym jest odpowiedzialne podejście do rodzicielstwa. Pola i Jakub myślą najpierw o dziecku, jego zdrowiu, bezpieczeństwie, dobru. Wymagania stawiają przede wszystkim sobie, bo to oni muszą się zatroszczyć o nowe życie.

Stan nie! błogosławiony to nie tylko ciekawa powieść, ale też skarbnica wiedzy o tym, w jaki sposób powinna o siebie dbać ciężarna, jakie badania wykonać, jak przebiega diagnostyka prenatalna oraz samo przygotowanie do porodu. Wszystko opowiedziane rzetelnie, lekkim, przystępnym językiem, z dużą znajomością tematyki.

Książka na pewno przypadnie do gustu młodym kobietom, miłośnikom literatury obyczajowej z wątkami psychologicznymi.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce i Wydawnictwu Pascal. 

Zaczytanego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)