Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

niedziela, 26 marca 2017

Definicja miłości. "Noc Perseidów" Edyty Świętek


Autor: Edyta Świętek
Tytuł: Noc Perseidów
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść
Wydawnictwo: Replika
Rok wydanie: 2016
Format książki: Papier, e-book
Ilość stron: 320
Moja ocena: 8/10


Noc spadających gwiazd można śmiało nazwać jedną z najmagiczniejszych nocy w roku. Jeśli, oczywiście, ktoś chce tę magię dostrzec i uwierzyć, że Perseidy mają moc spełniania marzeń. To jednak potrafią tylko ludzie, którzy mają marzenia, czegoś od życia oczekują. Do takich należą bohaterowie powieści Edyty Świętek.

Emilka i Tomek przyjaźnią się od dziecka, planują wspólną przyszłość, chociaż wiele ich dzieli. Ona jest ekspedientką w wiejskim sklepie, on skończył prawo. Dopóki jednak najważniejsza jest łącząca ich więź, w związku nie ma miejsca na wątpliwości. Pewnego dnia w życiu Tomka pojawia się Ada – doskonałe zaprzeczenie tego, kim jest Emilka. Dzięki zmyślnej intrydze udaje jej się zmącić spokój Tomka, zaprzątnąć jego myśli, zawładnąć ciałem. Emilka zostaje zepchnięta na dalszy plan. Nie ma szans z przebojową koleżanką. Czy jednak na pewno? Los postanowił zadrwić z bohaterów w sposób okrutny i bezwzględny.

Noc Perseidów to powieść, która zmusza czytelnika do zdefiniowania na nowo słowa miłość. Czym ona jest? Skąd się bierze? Umiera czy trwa wiecznie? Co się dzieje, kiedy euforia zmienia się w codzienność, pożądanie słabnie, a poznanie odsłania coraz więcej wad drugiej osoby? Edyta Świętek udowadnia, że prawdziwe uczucie i jego wyjątkowość polegają na dokonywaniu właściwych wyborów i odpowiedzialności za nie oraz za tę drugą osobę.

Niewątpliwymi atutami powieści są świetnie skonstruowani bohaterowie. Można ich podzielić na pozytywnych i negatywnych, ale Edyta Świętek zmusza czytelnika do nieustannej weryfikacji poglądów. Postaci pozytywne nie są sztucznie wyidealizowane, też popełniają błędy, dokonują złych wyborów. Negatywne zaś nie są złe do szpiku kości. Ich zachowanie nie jest wynikiem „widzimisia” autorki, ale następstwem wydarzeń, na które nie mieli wpływu, a musieli sobie z nimi jakoś poradzić. Sama ocena postaci nie jest więc jednoznaczna i z góry zaplanowana. Czytelnik może krytykować bądź chwalić bohaterów zgodnie z własnym systemem wartości.


Wartka akcja, ciekawa fabuła, lekki styl oraz plastyczny język sprawiają, że powieść czyta się szybko, z zainteresowaniem i swoistego rodzaju niecierpliwością. Noc Perseidów polecam czytelnikom lubiącym powieści obyczajowe, sagi oraz opowieści trochę magiczne, które jednak mogłyby wydarzyć się naprawdę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)