Najlepszy powód, by żyć

Najlepszy powód, by żyć
Premiera już 27 września 2017 roku

Szanuj prawa autorskie!!!

Nie kopiuj! Jeśli chcesz posłużyć się recenzją, zapytaj o zgodę! Informuję, że wszystkie recenzje opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa, a jeżeli cytuję czyjeś słowa, pojawia się o tym informacja. Nie wyrażam zgody na kopiowanie recenzji i umieszczenie ich na innych stronach, za wyjątkiem cytatów, czyli niewielkich fragmentów. Oczekuję też, że cytujący wskaże autora oraz link do całej wypowiedzi.

środa, 3 maja 2017

Uśmiech w dobrym stylu. "Nic dwa razy się nie zdarzy" Joanny Szarańskiej


Autor: Joanna Szarańska
Tytuł: Nic dwa razy się nie zdarzy, 3. Tom cyklu Kalina w malinach
Gatunek: Literatura współczesna polska
Forma: Powieść, komedia kryminalno-romantyczna
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 307
Moja ocenia: 7/10


Dobrych komedii nigdy dość, bo świat bywa ponury i warto się czasem od niego oderwać, topiąc zmartwienia w śmiechu albo choćby uśmiechu. A gwarantuję, że podczas lektury trzeciego tomu serii Kalina w malinach uśmiech nie będzie schodził z ust. Nawet jeśli będzie on nieświadomy.

Kalinę i Marka już znacie z poprzednich powieści Joanny Szarańskiej, czyli z I że ci nie odpuszczę oraz z Kocha, lubi, szpieguje. Bohaterowie przygotowują się do ślubu. Kalina, chcąc przepędzić pecha, wszystko organizuje inaczej niż za pierwszym razem. Nieważne, że nie bardzo przypada to do gustu jej matce. Z pechem jest jednak tak, że albo się go ma, albo nie ma… A Kalina ma do pecha ogromne szczęście. Marek nie pojawia się w kościele w dniu ślubu. Narzeczona nie znajduje go też w mieszkaniu. Zniknął. Jedynym śladem, który po sobie zostawił jest słowo: bazylia. Kalina postanawia odnaleźć ukochanego choćby po to, żeby dać mu solidną nauczkę za to, jak ją potraktował. Nietrudno się domyślić, że przy swoim ogromnym talencie, wpakuje się w kłopoty.

Talentu nie można również odmówić Joannie Szarańskiej. Na szczęście dotyczy on wymyślania zabawnych sytuacji oraz prezentowania ich w niebanalny sposób. Styl autorki jest nie tylko lekki i zabawny, ale też bardzo obrazowy. Pobudza do uśmiechu, ale również do czucia razem z główną bohaterką. Nic dwa razy się nie zdarzy jest komedią, dominuje więc w niej komizm sytuacji, postaci, języka. Lekka treść i szybka akcja pozwalają na miłe spędzenie czasu, ale… Właśnie!

Dobrą komedię od złej można łatwo odróżnić. Po kiepskiej zostaje zniesmaczenie oraz pewne niezadowolenie, że bawiło nas coś, co stoi na granicy dobrego smaku. Dobra komedia pozwala na uśmiech, jest jednak daleka od prymitywizmu. Po jej lekturze zostaje niedosyt, chęć wejścia w świat bohaterów raz jeszcze, przeżycia z nimi jeszcze raz tej historii i poczucia ich emocji. Właśnie tak. Nikt mądry nie napisał, że komedia ma budzić emocje. Nikt też nie wymaga ciekawych charakterów ani życiowej mądrości od występujących w niej postaci. I pewnie dlatego wielu komediopisarzy skupia się głownie na tym, żeby było zabawnie. Nic dwa razy się nie zdarzy jest nasączona emocjami, bohaterowie nie są pustymi pionkami, ale ludźmi myślącymi, wrażliwymi, kierującymi się w życiu zasadami, co czyni z powieści naprawdę wartościową komedię.


W książce Joanny Szarańskiej splatają się wątki kryminalny i romantyczny, myślę więc, że przypadnie ona do gustu zwolennikom obu gatunków. Ja zaś mogę zagwarantować, że z Kaliną nie będziecie się nudzić.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :)

Obserwuj w Google+

Najchętniej zaglądacie :)